- Veidas.lt - http://www.veidas.lt -

Kaip toliau vystysis mobiliosios technologijos

Autorius: veidas.lt | 2011 03 11 @ 19:00 | IT naujienos | No Comments

Vasario viduryje Barselonoje vyko viena svarbiausių mobiliosioms technologijoms ir verslui skirtų parodų “Mobile World Congress 2011″. Joje buvo nubrėžtos naujos mobiliųjų įrenginių ir paslaugų raidos kryptys.

Barselonoje vykstanti paroda suteikia puikią galimybę įvertinti, kuria linkme vystosi plataus vartojimo elektronika ir mobiliosios technologijos, nes čia naujoves pristato didžiausi šių technologijų kūrėjai ir gamintojai. Šį renginį tarptautinė GSM asociacija organizuoja nuo 2009 m. MWC sudaro dvi dalys: didžiausių mobiliųjų technologijų rinkoje veikiančių kompanijų vadovų kongresas ir paroda. Ją šiemet apžiūrėjo 60 tūkst. lankytojų, o renginyje dalyvavo daugiau kaip 1400 bendrovių.

Toliau plis išmanieji įrenginiai

Skirtingų šalių ekspertai parodoje prognozavo, kad viena iš 2011 metų tendencijų bus tolesnis išmaniųjų telefonų (angl. smartphone) ir jiems skirtų programėlių, vadinamų aplikacijomis, populiarėjimas. “2010-ųjų pradžioje prognozavome, kad Lietuva pribrendo neregėto masto išmaniųjų telefonų rinkos plėtrai, ir buvome teisūs, – teigia parodoje dalyvavusios bendrovės “Omnitel” prezidentas Antanas Zabulis. – Nors prognozavome, kad kas ketvirtas parduotas telefonas bus išmanusis, tikrovė pranoko lūkesčius – net kas antras parduotas telefonas buvo išmanusis. Tai rodiklis, kuriuo lenkiame ne tik pasaulio vidurkį (apie 20 proc.), bet ir technologiškai pažangiomis šalimis laikomas Suomiją (40 proc.) bei Estiją (20 proc.).”

Akivaizdu, kad anksčiau laikyti išskirtiniais, didesnes pajamas turinčiam žmogui skirtais įrenginiais, per praėjusius metus išmanieji telefonai tapo prieinami daugeliui vartotojų.

Mobiliųjų programų bumas

Vienas svarbesnių išmaniojo telefono privalumų – galimybė nesunkiai įdiegti į jį naujų programėlių ir taip išplėsti jo funkcijas. Tokių programėlių rinka labai sparčiai plečiasi. Pavyzdžiui, išmaniesiems telefonams su “Android” operacine sistema jau sukurta per 250 tūkst. įvairiausių programėlių, o “iPhone” įrenginiams – daugiau nei 400 tūkstančių (2011 m. sausio pabaigos duomenys). Ši banga ateina ir į Lietuvą. Šalyje gausėja programėlių kūrėjų bendruomenė ir šiemet turėtų atsirasti keletas stiprių įmonių, kurios pradės specializuotis kurti programėles, skirtas įvairioms telefonų operacinėms sistemoms. Savo išmaniųjų telefonų programėles turėtų susikurti stambieji verslo klientai, žiniasklaidos priemonės.

Apie didėjančią mobiliųjų programų svarbą šneka ir kitos parodoje “Mobile World Congress 2011″ dalyvavusios Lietuvos bendrovės “Telesoftas” direktorius Algirdas Stonys. “Matome, kad programavimas, susijęs su išmaniaisiais telefonais, tampa vis aktualesnis įvairiausioms įmonėms. Vis daugiau verslo bendrovių, nesusijusių su mobiliosiomis technologijomis, nori turėti savo programą telefone”, – teigia mobiliąsias aplikacijas kuriančios įmonės vadovas. Jo žodžiais, prognozės, kad internetinis verslas pamažu judės į mobilųjį verslą, pasitvirtina.

Telefonas – vietoje mokėjimo kortelės

Daug lūkesčių siejama ir su artimojo lauko komunikacijos (angl. near field communication, NFC) technologija. Ji užtikrina informacijos apsikeitimą nedideliu, iki 4 cm atstumu. Taigi mobiliuoju telefonu, planšetiniu kompiuteriu bus galima atsiskaityti už prekes ar paslaugas, paversti šiuos įrenginius elektroniniu bilietu ar užraktu, asmens tapatybę liudijančiu dokumentu. Panašios technologijos Europoje ir JAV turėtų atsirasti ir pradėti plisti per ateinančius keletą metų. Jau dabar gamintojai pradeda kurti telefonus su NFC. Pavyzdžiui, Barselonos parodoje korėjiečių kompanija “Samsung” pristatė išmanųjį telefoną “Galaxy S II” su NFC funkcija.

Dar vienas 2011 m. mobiliųjų technologijų akcentas – planšetinių kompiuterių populiarėjimas ir specializuoto, jiems skirto turinio atsiradimas. “Apple iPad” ir panašūs įrenginiai “Mobile World Congress” parodoje buvo įvertinti kaip bene didžiausia sėkmės istorija – vos per metus atsirado ir plačiai paplito nauja produktų kategorija, kuri žada didelius pokyčius ir naujas perspektyvas įvairioms verslo šakoms, ypač žiniasklaidai, leidybai ir medicinai.

4G internetas

Šių metų “Mobile World Congress” patvirtino, kad ketvirtosios kartos internetu vadinama LTE technologija yra pagrindinė mobiliojo interneto evoliucijos kryptis. Tai pabrėžė tiek “Omnitel”, tiek “Telesoftas” bendrovių vadovai. Šiuo metu pasaulyje veikia 18 LTE tinklų, per artimiausius keletą metų, bendrovės “Omnitel” prognozėmis, jų skaičius turėtų padidėti iki maždaug 200.

“Mes matome, kaip sparčiai auga tinkle perduodamų duomenų srautas, tad natūralu, kad ir toliau investuosime į savo 3G tinklą, kaip ir į 4G netolimoje ateityje. Be to, svarbu, kad “TeliaSonera” pirmoji pasaulyje vartotojams pristatė 4G LTE ryšį ir turi jau daugiau nei metų tokių paslaugų teikimo patirtį, o mes 4G jau beveik metus sėkmingai išbandome Lietuvoje. Kadangi esame “TeliaSoneros” dalis ir naudojamės bendrais ištekliais (tiek techniniais, tiek žmogiškaisiais), 4G LTE diegsime turėdami reikalingų žinių ir patirties, kaip elgtis šioje rinkoje”, – aiškina A.Zabulis.

Švedijoje veikiantis LTE mobilusis internetas leidžia pasiekti telefone 88 megabitų per sekundę greitį. (Lietuvoje tiekiamo įprasto šviesolaidinio interneto greitis siekia 100 megabitų per sekundę.) Galima teigti, kad mobilusis internetas savo sparta jau prisivijo tradiciškai tik kompiuteriuose naudojamus šviesolaidinio ir ADSL interneto ryšius.

Aukštesnio lygio konkurencija

Barselonoje vykusi paroda dar kartą aiškiai parodė, kad šiuo metu pasaulyje konkuruoja nebe atskiri telefonų modeliai ar jų technologijos, bet vadinamosios išmaniųjų telefonų platformos, kurių sudedamosios dalys yra operacinė sistema, programuotojų bendruomenė, elektroninės prekybos sistema. Geri tokios platformos pavyzdžiai yra “Android” operacinė sistema su jai skirtų programų parduotuve “Android Market” ir “Apple iPhone” su “App Store”.

Kompanijų “Nokia” ir “Microsoft” sąjunga

Bene daugiausiai diskusijų parodoje MWC sukėlė paskelbta žinia apie Suomijos mobiliųjų telefonų gamintojos “Nokia” ir programinės įrangos milžinės “Microsoft” sąjungą. Sparčiai telefonų rinkos dalį prarandanti “Nokia” rado kuo pakeisti morališkai pasenusią savo mobiliąją operacinę sistemą “Symbian”. Pranešta, kad kompanijos generalinis direktorius Stephenas Elopas derasi su “Microsoft” generaliniu direktoriumi Steve’u Ballmeriu dėl “Windows Phone 7″ sistemos naudojimo “Nokia” telefonuose. Be to, “Nokia” paieška bus vykdoma naudojantis “Microsoft” varikliu “Bing”. Kita vertus, “Microsoft” naudosis “Nokia” žemėlapių sprendimais.

Daugiau šia tema:

Straipsnis publikuotas: http://www.veidas.lt

Straipsnio adresas: http://www.veidas.lt/kaip-toliau-vystysis-mobiliosios-technologijos

© 2002-2009 UAB "Veido periodikos leidykla". Visos teisės saugomos.