- Veidas.lt - http://www.veidas.lt -

Kaip nustatomas alimentų dydis

Autorius: veidas.lt | 2010 06 02 @ 15:59 | Teisėsauga | 333 Comments

“Žinau, kad anksčiau alimentai nepilnamečiams vaikams iš jų tėvų buvo išieškomi konkretaus dydžio: vienam vaikui – vienas ketvirtadalis, dviem vaikams – vienas trečdalis, trims ir daugiau vaikų – pusė tėvų uždarbio. O kaip dabar priteisiamas išlaikymas? Ar jo dydis vaikams gali skirtis, jeigu jie yra iš skirtingų santuokų?” – domisi Dangė.

Priteisiant išlaikymą dviem ar daugiau vaikų vadovaujamasi principu “pagal poreikius ir galimybes”. Todėl teismas turi nustatyti tokį išlaikymo dydį, kuris būtų pakankamas bent minimaliems visų vaikų poreikiams (tinkamai maitintis, apsirengti ir pan.) tenkinti. Orientaciniu kriterijumi šiuo atveju, kaip ir priteisiant išlaikymą vienam vaikui, laikoma nuostata, kad vieno mėnesio vaiko išlaikymo vertė negali būti mažesnė už vieną minimalią mėnesio algą (šiuo metu 800 Lt). Kadangi vaiką išlaiko abu tėvai, optimaliausiu atveju kiekvienam vaikui turėtų būti priteistas 400 Lt išlaikymas.

Tačiau jis galėtų būti mažesnis (bet visais atvejais ne mažesnis kaip 1 MGL, kuris šiuo metu yra 130 Lt) arba didesnis, atsižvelgiant į vaiko poreikius ir tėvų galimybes. Tokios taisyklės taikomos neatsižvelgiant į tai, ar išlaikomi vaikai yra iš vienos arba skirtingų santuokų, ar jie yra nesantuokiniai. Tačiau tam tikros aplinkybės (pvz., vaiko liga, amžius ar pan.) gali leisti teismui nukrypti nuo vaikų iš skirtingų santuokų išlaikymo lygybės principo. Taip pat ir tais atvejais, kai skirtingų santuokų buvę sutuoktiniai turi nevienodų (vieni didesnių, kiti mažesnių) galimybių pakankamai užtikrinti protingus savo ir vaikų poreikius. Pvz., viena buvusi sutuoktinė gauna didesnį nei vidutinį mėnesio atlyginimą, kita – tik bedarbio pašalpą. Tokiu atveju teismas sprendžia, ar nevertėtų priteisti vaikams, turintiems panašių poreikių, bet esančių iš skirtingų santuokų, skirtingo dydžio išlaikymą.

Daugiau šia tema:

Straipsnis publikuotas: http://www.veidas.lt

Straipsnio adresas: http://www.veidas.lt/kaip-nustatomas-alimentu-dydis

© 2002-2009 UAB "Veido periodikos leidykla". Visos teisės saugomos.