- Veidas.lt - http://www.veidas.lt -

Kaip gyvensime 2012-aisiais

Autorius: veidas.lt | 2011 10 29 @ 09:00 | Verslas | No Comments


Kaip gyvensime 2012 m. ir ar išties Lietuvos laukia naujas ekonomikos nuosmukis? Finansų ekspertai ir analitikai pastaruoju metu pateikia vis daugiau prognozių, leidžiančių susidaryti bent apytikslį vaizdą, kaip atrodys Lietuvos ūkis 2012-aisiais.
Daugelis ekspertų pastaruoju metu skuba keisti savo ligšiolines prognozes dėl ateinančių metų į jau ne tokias optimistines. Apie tai, kad pagrindinių ūkio rodiklių prognozės 2011 metams artėjant prie pabaigos dar gali būti koreguojamos į blogesniąją pusę, pranešė ir Finansų ministerija. Nepaisant to, dauguma ekspertų sutaria, kad kitų metų su didele baime laukti nereikėtų: esą galime tikėtis ekonomikos augimo sulėtėjimo, bet ne naujo gilaus ekonomikos nuosmukio.
Štai „Swedbank“ tik simboliškai sumažino 2012 m. BVP augimo prognozę nuo 4,7 iki 4,2 proc. SEB banko analitikai neseniai taip pat peržiūrėjo BVP augimo rodiklį ir apkarpė jį nuo 5,5 iki 4 proc. Finansų ministerija tebesilaiko optimistiškesnių prognozių, kad BVP kitąmet augs 4,7 proc., nors finansų ministrė Ingrida Šimonytė neslepia, kad šie skaičiai dar gali keistis.
„Swedbank“ vyriausiasis ekonomistas Nerijus Mačiulis mano, kad pagrindinis ūkio augimo variklis 2012 m. bus įmonių investicijos, net ir esant gana niūrioms nuotaikoms sieksiančios, jo prognozėmis, 11 proc. „Swedbank“ prognozuoja, kad eksporto augimas kitąmet lėtės ir sieks apie 5 proc., o namų ūkių vartojimas irgi didės mažiau nei šiemet – tik apie 3,5 proc. Gyventojai ir toliau mažins savo išlaidas, net jei turimos pajamos ir išliks nepakitusios. Vidutinio neto atlyginimo prognozę šis bankas sumažino nuo 5,5 iki 3,5 proc.
SEB banko analitikai nusiteikę optimistiškiau: jų manymu, vidutinis darbo užmokestis 2012 m. gali kilti 5,5 proc., tiesa, ankstesnės jų prognozės skelbė apie didesnį – 6,5 proc. atlyginimų kilimą.
Pasak Finansų ministerijos, vidutinė vartotojų infliacija 2012 m. turėtų siekti apie 3,5 proc., o štai, pavyzdžiui, nedarbo lygis išliks gana didelis, nors ir toliau mažės – iki maždaug 11,9 proc.

Daugiau šia tema:

Straipsnis publikuotas: http://www.veidas.lt

Straipsnio adresas: http://www.veidas.lt/kaip-gyvensime-2012-aisiais

© 2002-2009 UAB "Veido periodikos leidykla". Visos teisės saugomos.