- Veidas.lt - http://www.veidas.lt -

Ką pasirinkti: butą renovuotame ar naujos statybos daugiabutyje?

Autorius: veidas.lt | 2013 03 26 @ 16:12 | Visuomenė | 1 Comment


Neretai planuojantys įsigyti nuosavą būstą susiduria su dilema: kas pigau – pirkti butą renovuotame daugiabutyje ar naujos statybos name? Nuosavas būstas – ilgalaikė investicija, todėl sprendžiant šį klausimą reikėtų pasidomėti ir tuo, kiek būsto išlaikymas kainuos ilgalaikėje perspektyvoje.
Sąskaitos už šildymą – vienas iš svarbiausių kriterijų, į kurį reikėtų atkreipti dėmesį renkantis bustą. Tikslinga išsiaiškinti, ką, naudingumo požiūriu, gali pasiūlyti atnaujinti daugiabučiai ir naujos statybos namai. Paprasčiausias būdas sužinoti, kiek namas, o drauge ir jame esantys butai, „suvalgo“ šilumos – pasidomėti jo energetinio naudingumo klase, o vėliau – palyginti kainas už šildymą skirtingos klasės namuose. Tačiau neretai trūksta informacijos apie tai, kokios klasės yra atnaujinti daugiabučiai, o kokios – naujos statybos namai, ir kaip energetinio naudingumo klasė susijusi su šildymo kaina.
Statybos produkcijos sertifikavimo centro duomenimis, daugiausiai šiuo metu Vilniuje naujai pastatytų daugiabučių turi B energinio naudingumo klasę, kai minimalus reikalavimas naujiems pastatams – C. Renovacijos įstatymas reikalauja energijos suvartojimą sumažinti iki C klasės, tad jei statinys iki renovacijos buvo E klasės, jo energetinis naudingumas po renovacijos dažniausia būna C. Į ką dar reikėtų atkreipti dėmesį lyginat pastatų energetinio naudingumo klases, pasiteiravome AB „Hanner“ projektų vadovo Ramūno Banio.
„Kalbant apie renovuotų daugiabučių energetinį naudingumą, svarbu suprasti, kad minimalus reikalavimas yra atsinaujinti iki C klasės. Mažai tikėtina, kad atsiras senos statybos daugiabučių, kurie bus renovuojami iki A klasės – juk renovacijos tikslas yra pasiekti minimalią energetinio naudingumo klasę. Šiuo metu per renovaciją pakeičiami langai, apšiltinamos sienos ir stogas, geriausiu atveju – šilumos punktai ir kai kurios šildymo sistemos dalys. Renovacijos esmė nėra vidaus vamzdynų, šilumos izoliacijų ant karšto vandens ir šildymo stovų pakeitimas, vėdinimo sistemų sprendimai ir t.t. Tačiau šie dalykai išspręsti naujos statybos daugiabučiuose. Lietuvoje šiuo metu statomi nuo E iki B klasės namai, bet jau nuo 2016 m. Lietuvoje pagal priimtus reglamentus, įsipareigojimus Europos Sąjungai, turės bus statomi ne žemesnės kaip A klasės namai“, – pastebi Ramūnas Banys.
Praeitais metais Lietuvoje buvo pristatytas pirmasis A energinio naudingumo klasės daugiabutis, kuris pastatytas gyvenvietėje „Bajorų kalvos“. Kaip pastebi ekspertai, A ir aukštesnės A+ ir A ++ klasės namai šiuo metu jau statomi daugelyje ES šalių, taip pradedant vykdyti įsipareigojimus aplinkosaugos ir mažesnio energijos suvartojimo srityje. Tačiau apie kokią apčiuopiamą naudą galima kalbėti pasirinkus namus A klasės daugiabutyje?
„Naujos statybos – B ir A klasės daugiabučių gyventojai pradeda jausti, kad išleidžia mažiau pinigų šildymui jau antrąjį šildymo sezoną – kai pasibaigia visi statybos, vidaus apdailos darbai. Naujų daugiabučių gyventojai moka už šildymą žymiai mažiau nei miesto vidurkis. Vertinant pirmąjį A klasės daugiabutį „Bajorų kalvose“ pagal namui išduotą energinio naudingumo sertifikatą, galima prognozuoti, jog kaštai šiame name galėtų būti iki 50-80 proc. mažesni nei miesto vidurkis. Tačiau reikia nepamiršti, aukštesnė energetinio naudingumo klasė užtikrina, kad namas suvartos mažiau energijos, tačiau pačios energijos kainą nustato Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisija“,– atkreipia dėmesį R. Banys.
Įvarių energijos taupymo priemonių įgyvendinimas „Bajorų kalvų“ V – ojo etapo daugiabučiuose – išskirtinai mažas metinis šiluminės energijos suvartojimas šildymui – 16,84 kWh/m2 per metus. Šis skaičius yra vienas geriausių Lietuvos daugiabučiuose, todėl ekologiškų statybų ekspertai tikisi, kad „Bajorų kalvose“ įgyvendinti sprendimai padės formuoti naujus energinio efektyvumo standartus Lietuvos daugiabučių statyboje. Gyvenvietė „Bajorų kalvos“ dalyvauja projekto „Ateities miestai“ žaliųjų statybų konkurse „Žalias miestas – geriausias NT EKO projektas“.

Daugiau šia tema:

Straipsnis publikuotas: http://www.veidas.lt

Straipsnio adresas: http://www.veidas.lt/ka-pasirinkti-buta-renovuotame-ar-naujos-statybos-daugiabutyje

© 2002-2009 UAB "Veido periodikos leidykla". Visos teisės saugomos.