- Veidas.lt - http://www.veidas.lt -

Ką daryti, jei kamuoja išsiplėtusios venos

Autorius: veidas.lt | 2010 03 29 @ 14:21 | Sveikata | 2 Comments

Klysta manantieji, kad kojų kraujagyslių ligos – tik nėščių moterų ir senyvų žmonių bėda. Kojų venų ligomis serga net kas šeštas Vakarų Europos gyventojas. Išsiplėtusios kojų venos – ne tik grožio problema. Ar būtina operuoti išsiplėtusias venas, o gal sergančioms kojoms gali padėti vaistai ir specialios kompresinės kojinės?

Lietuvoje kasmet atliekama per penkis tūkstančius venų operacijų. Mūsų šalyje kas ketvirta penkta moteris serga didesnio ar mažesnio laipsnio varikoze. Ši liga dažniau paliečia silpnąją lytį: vyrai serga keturis kartus rečiau nei moterys.

Venų ligos prasideda nepastebimai ir pamažu progresuoja. Iš pradžių moteris gali pastebėti kojų odoje atsiradusius kapiliarų tinkliukus. Vėliau pasirodo venų mazgelių.

Iš pradžių gana sunku suprasti, kad yra problemų dėl venų. Ligos pradžioje simptomai lengvi. Moterys pirmiausia pajunta, kad kojos antroje dienos pusėje arba ilgiau pastovėjus, pasėdėjus tampa lyg švininės (ypač tai juntama blauzdų srityje). Vakarop kojos gali patinti.

Ligai progresuojant kojos ima vis labiau tinti, jas maudžia, jaučiamas sunkumas. Esant vėlesnėms ligos stadijoms patamsėja blauzdos apatinės dalies oda, atsiranda rudų dėmelių, paviršiuje gali būti matomos išsiplėtusios venos, susidarę venų mazgai, naktimis vargina mėšlungis, kojas skauda.

Vėliausių stadijų venų varikozės pažeistose vietose odą gali niežėti, gali pasireikšti egzema, odos spalva gali pakisti iki tamsiai raudonos. Oda sukietėja (vaizdingai tariant, tarsi sumedėja), nuo menkiausio užgavimo gali trūkti, tuomet atsiveria trofinės opos.

Kas yra venų varikozė

Venų varikozė (liaudiškai tariant, venų išsiplėtimas) – dažna kojų venų liga. Išsiplėtusios kojų venos – ne tik grožio problema, bet ir viso organizmo bėda. Venų varikozė yra paveldima liga. Tiesa, paveldima ne tiek pati liga, kiek organizmo jungiamojo audinio silpnumas, dėl kurio tam tikromis sąlygomis pamažu susidaro venų vožtuvų nepakankamumas.

Moterų kojų venos ypač nukenčia nėštumo metu, kai moters svoris labai padidėja, o vaisius spaudžia klubinę veną. Jei dar besilaukiančioji dirba stovimą darbą, kojų venų pakenkimo išvengti nelengva. Du ir daugiau vaikų pagimdžiusios moterys šia liga serga dažniau negu negimdžiusios.

Veninės kraujotakos sutrikimai dažnėja su amžiumi. Venos išsiplečia dirbančioms sėdimą darbą, taip pat toms moterims, kurioms tenka ilgai stovėti. Kojų kraujagyslėms kenkia aukštakulnių batelių nešiojimas ir daugelis kitų veiksnių.

Pagrindinė šios ligos priežastis – neveikiantys venų vožtuvėliai. Juk venos – tai kraujagyslės, kuriomis kraujas turi tekėti aukštyn, tai yra širdies link. Prastai veikiant venų vožtuvėliams, ne visas kraujas išstumiamas aukštyn, dalis jo grįžta atgal. Šiam kraujui nespėjus iškeliauti venomis, širdis galūnėms toliau tiekia kraują. Venose ima didėti spaudimas, dar labiau pažeidžiami vožtuvai. Kraujo sąstovis venose didėja, sandarumą praranda ir kiti, prieš tai buvę nepažeisti vožtuvai. Liga progresuoja ir žmogui tenka kreiptis į šeimos gydytoją, kuris gali nukreipti pas kraujagyslių chirurgus.

Operuoti ar ne?

Kraujagyslių chirurgas, ištyręs pacientės venų būklę, gali rekomenduoti keletą problemos sprendimo būdų. Jei būtinas chirurginis gydymas, pažeista kraujagyslė gali būti pašalinta lazeriu ar įprastu chirurginiu būdu. Taip pat taikomas radiochirurginis gydymas, kai plonas elektrodas per nedidelį pjūvį įvedamas į varikozės pažeistą veną, o elektrodu sklindančios aukšto dažnio radiobangos įkaitina venos sieneles, šios  susitraukia ir vena užsidaro. Sunaikintą veną organizmas absorbuoja, o kraujo apytaka vyksta greta esančiomis sveikomis venomis. Taip pat taikoma vadinamoji skleroterapija, kai į pažeistą kraujagyslę suleidžiama specialių medikamentų, nuo kurių ši kraujagyslė užanka ir sunyksta.

Kiekvienas atvejis skirtingas, todėl gydymo būdas parenkamas individualiai. Svarbiausias gydytojo ir paciento uždavinys – pašalinti priežastis, kurios sukelia veninio kraujo sąstovį kojose. Pacientams, o ypač silpnosios lyties atstovėms, aišku, svarbu ne tik kad kojos būtų sveikos, bet kad ir atrodytų nepriekaištingai.

Žmonėms, kurie nenori operuotis tuoj pat arba kurių liga dar gali būti kontroliuojama neoperaciniu būdu, gali būti skiriama specialių geriamųjų medikamentų, taip pat – kompresinės kojinės.

! Tinkamai parinktos kompresinės kojinės gali atstoti chirurginę operaciją, nors ligos ir neišgydys. Paviršinėmis kojų venomis, kurias ir pažeidžia varikozė, teka tik apie 5 proc. kraujo, didžioji jo dalis širdį pasiekia giliosiomis kojų venomis.

Kaip veikia kompresinės kojinės

Gydytojas ar kvalifikuotas vaistininkas, ortopedinių prekių parduotuvės darbuotojas kojų venų problemų kamuojamam žmogui gali padėti išsirinkti specialias kompresines kojines. Spausdamos varikozės pažeistų kojų paviršių, kojinės neleidžia susidaryti kraujo sąstoviui paviršinėse kojų venose bei kauptis pertekliniam skysčiui audiniuose, kraujas širdies link nuteka ligos nepažeistomis kraujagyslėmis.

Jei venų varikoze sergantis žmogus atsikėlęs iš lovos apsiaus kompresines kojines ir nešios jas nuo ryto iki vakaro bet kuriuo metų laiku, liga neprogresuos. Svarbu parinkti tinkamą kompresinių kojinių dydį: jos neturi būti nei pernelyg laisvos (nes per laisvos, per didelio dydžio kojinės neturės teigiamo poveikio), nei pernelyg aptemptos, tai yra neturi per daug spausti kojos. Todėl konkrečiai jums tinkamo dydžio kojines turėtų padėti pasirinkti specialistas.

Kompresinių kojinių klasės

Pirmos klasės kojinės pasižymi mažiausiu suspaudimo laipsniu ir tinka nešioti profilaktiškai. Tarkime, jūsų tėvas ar motina sirgo venų varikoze. Tikimybė, kad ir jūs paveldėsite šią ligą (pvz., silpnus venų vožtuvėlius), sudaro vyrams 40 proc., o moterims – 60 proc. O jei dar jūsų darbas sėdimas, stovimas, jei dažnai keliaujate lėktuvu, automobiliu, laikui bėgant ir jūsų venų vožtuvėliai gali būti pažeisti, tai yra prasidėti varikozė. Tad tuo metu, kai tenka daug sėdėti, stovėti, ar keliaujant automobiliu verta mūvėti lengvai koją apspaudžiančias pirmos klasės kompresines kojines.

Antra klasė – terapinė,
tai yra skirta jau sergantiems lengvesnio ar didesnio laipsnio venų varikoze. Kaip minėjau, tinkamo dydžio kompresines kojines išsirinkti padės gydytojas, patyręs vaistininkas ar ortopedinių prekių parduotuvės darbuotojas. Šios klasės kojinės reikalingos moterims, ant kurių kojų jau yra venų mazgelių, kurioms baigiantis darbo dienai patinsta, apsunksta, maudžia kojas.

Trečios klasės kompresinės kojinės naudojamos esant giliųjų venų patologijai, limfinės sistemos patologijai ir jas skiria tik gydytojai.

Daugiau šia tema:
  • Nėra panašių straipsnių.

Straipsnis publikuotas: http://www.veidas.lt

Straipsnio adresas: http://www.veidas.lt/ka-daryti-jei-kamuoja-issipletusios-venos

© 2002-2009 UAB "Veido periodikos leidykla". Visos teisės saugomos.