- Veidas.lt - http://www.veidas.lt -

JAV išeiviai siūlo ekranizuoti „Titaniko“ lietuvių istorijas

Autorius: veidas.lt | 2012 04 25 @ 11:00 | Istorija | No Comments


Susidomėjimas knyga „Titaniko lietuviai“, išleista legendinio laivo tragedijos šimtmečio minėjimui, jau nusirito ir per Atlanto vandenyną. Tautiečiai Jungtinėse Amerikos valstijose siūlo autorių surinktą medžiagą panaudoti filmo kūrimui.

Su žurnalisčių Gerdos Butkuvienės ir Vaidos Lowell parašyta knyga susipažinę JAV lietuviai autorių teiravosi, ar surinkta medžiaga dar nesusidomėjo kinematografininkai. Čikagos lietuvių laikraščio „Draugas“ žurnalisto Raimundo M. Lapo manymu, „Titaniko lietuviai“ – puikus vaidybinio filmo embrionas Lietuvos kino industrijai.

Pirmoji „Titaniko“ tragedijos ekranizacija pasirodė praėjus mažiau nei mėnesiui nuo laivo nugrimzdimo į Atlanto vandenyno gelmes. Nebylaus kino filme „Išsigelbėję iš Titaniko“ („Saved from Titanic“) vaidino katastrofos liudininkė Dorothy Gibson, kuri atkartojo išsigelbėjimo lemtingąją naktį istoriją – netgi vilkėjo tą pačią vakarinę suknelę.

Vėliau laivo istorija dar ne vieną kartą pasirodė kino ekranuose. Žurnalistės Gerda Butkuvienė ir Vaida Lowell kaip jas labiausiai įkvėpusį filmą įvardija ne Jameso Camerono režisuotą „Titaniką“, o Walterio Lordo knygos „A night to remember“ ekranizaciją, pasirodžiusią 1958 metais.

Knygoje „Titaniko lietuviai“ surinkta medžiaga – unikalus liudijimas apie tris žymiausiu pasaulio laivu plaukusius lietuvius bei iš Lietuvos kilusį kapitoną, kuris plaukė į pagalbą nelaimės ištiktam laineriui. Kunigo Juozo Montvilos, šaltkalvio Eliezero Gilinskio, Simo Baniulio ir kapitono Liudviko Stulpino gyvenimo istorijos paviešintos pirmą kartą per lygiai 100-tą metų, praėjusių nuo tragedijos.

„Titaniko“ lietuviai“ jau pasiekė ir Australijos bei Didžiosios Britanijos lietuvius. Pagal Gerdos Butkuvienės ir Vaidos Lowell surinktą medžiagą Londono lietuvių katalikų šv. Kazimiero parapijos bažnyčioje rengiama paroda Juozui Montvilai atminti. Kunigo atminimo įamžinimui Lietuvoje buvo surengta konferencija Marijampolėje, kurios metu iškeltos idėjos pavadinti jo vardu Liubavo pagrindinę mokyklą, senosios Liubavo bažnyčios vietoje pastatyti koplytstulpį, sutvarkyti senąją Montvilų sodybą.

Gerdos Butkuvienės ir Vaidos Lowell triūsas renkant faktus jau atnešė vaisių – knyga puikuojasi knygynų tinklo „Pegasas“  bei interneto knygyno Knygos.lt bestselerių dešimtukuose.

Daugiau šia tema:

Straipsnis publikuotas: http://www.veidas.lt

Straipsnio adresas: http://www.veidas.lt/jav-iseiviai-siulo-ekranizuoti-%e2%80%9etitaniko%e2%80%9c-lietuviu-istorijas

© 2002-2009 UAB "Veido periodikos leidykla". Visos teisės saugomos.