- Veidas.lt - http://www.veidas.lt -

J.S.Bachas ir kavos aromatas

Autorius: veidas.lt | 2014 05 06 @ 09:00 | Muzika | No Comments


Savaitgalį Vilnius jau aštuntą kartą minės Europos operos dieną. Šįkart tai bus daroma kvepiant kavai, mat įvairiose sostinės erdvėse ketinama atlikti Johanno Sebastiano Bacho „Kavos kantatą“.
J.S.Bachas buvo vienas produktyviausių kompozitorių per visą muzikos istoriją, tačiau nepaliko nė vienos operos. Užtat 1734 m. Leipcigo Zimmermanno kavos namų užsakymu jis sukūrė „Kavos kantatą“ (arba „Patylėkite, neplepėkite“ – „Schweigt stille, plaudert nicht“) trims solistams ir instrumentiniam ansambliui.
Zimmermanno kavos namai buvo ne tik miestelėnų susibūrimo vieta, bet ir universiteto ansamblio „Collegium Musicum“ buveinė. J.S.Bachas šiam ansambliui pradėjo vadovauti 1729 m. ir kartkartėmis kavos namų užsakymu kurdavo muziką, atliekamą žiemos penktadieniais arba vasaros trečiadieniais.
Leipcigo gyventojai (vyrai) mėgo šiuos koncertus, kurių metu galėjo skanauti tuomet dar egzotišku gėrimu laikytą kavą, o štai moterų kavos gurkšnojimas ano meto Vokietijoje laikytas draustinu įpročiu. Ne veltui pagrindinė kantatos veikėja Lizetė dainuoja: „Ach! Koks gardus kavos skonis! Švelnesnis už tūkstantį bučinių, saldesnis už muskatinį vyną!“ Tuo metu jos tėvas visaip stengiasi dukterį atgrasyti nuo nederamo pomėgio. Bet apsukrioji Lizetė ir kava, žinoma, laimi…
Šis J.S.Bacho kūrinys kartais vadinamas miniatiūrine komiškąja opera, mat scenoje interpretuojamas pasitelkiant vaidybą. Netgi Vilniuje 1976 m. režisierė Vlada Mikštaitė su dirigentu Rimu Geniušu originaliai interpretavo „Kavos kantatą“: per vieną vakarą kūrinys buvo rodomas dukart, pirmą kartą – su istoriniais kostiumais, antrąkart – atlikėjams dėvint džinsus.
Šį savaitgalį Vilniuje jaunų solistų atliekama „Kavos kantata“ skambės net keturis kartus: šeštadienį 12.30 val. Nacionalinio operos ir baleto teatro Kamerinėje salėje, 18 val. – prekybos centre „Go 9“, sekmadienį 12 val. – Lietuvos teatro, muzikos ir kino muziejaus kieme, o 18 val. – Muzikos ir teatro akademijos Didžiojoje salėje. Visur įėjimas laisvas, be to, žiūrovai vaišinami kvapia kava.

Daugiau šia tema:

Straipsnis publikuotas: http://www.veidas.lt

Straipsnio adresas: http://www.veidas.lt/j-s-bachas-ir-kavos-aromatas

© 2002-2009 UAB "Veido periodikos leidykla". Visos teisės saugomos.