- Veidas.lt - http://www.veidas.lt -

Izraelis neatsiprašys Turkijos dėl reido prieš pagalbos flotilę

Autorius: veidas.lt | 2010 12 27 @ 09:59 | Užsienis | No Comments

Izraelio užsienio reikalų ministras Avigdoras Liebermanas (Avigdoras Libermanas) sekmadienį pabrėžė, kad Izraelis neatsiprašys Turkijos dėl žydų valstybės komandosų reido prieš laivų flotilę, plukdžiusią humanitarinės pagalbos siuntą į Gazos Ruožą, per kurį žuvo devyni turkų aktyvistai.

Kalbėdamas per Jeruzalėje vykusį susitikimą su Izraelio ambasadoriais, A.Liebermanas pareiškė, kad Ankaros iškelta sąlyga, jog santykiai tarp buvusių sąjungininkų bus normalizuoti tik žydų valstybei atsiprašius dėl šio incidento, yra “akiplėšiškumas”.

“Atsiprašyti turėtų Turkijos vyriausybė – dėl paramos terorui, – sakė ministras. – Jokio (Izraelio) atsiprašymo nebus”.

Turkijos ir Izraelio, kurie anksčiau buvo artimi sąjungininkai, santykiai vos nenutrūko dėl gegužės 31 dieną Izraelio specialiųjų pajėgų reido prieš flotilę, kuri mėgino pralaužti žydų valstybės vykdomą Gazos Ruožo blokadą.

Izraelio karo laivyno operaciją, nusinešusią devynių turkų aktyvistų gyvybes, pasmerkė tarptautinė bendruomenė, o Tel Avivo ir Ankaros santykius ištiko gili krizė.

Anksčiau šį mėnesį abi šalys mėgino taisyti padėtį per derybas Ženevoje ir sudarė preliminarią sutartį dėl krizės užbaigimo, tačiau Izraelis kol kas jos nepatvirtino.

Preliminariame dokumente Izraelis raginamas atsiprašyti dėl reido, išmokėti kompensacijas žuvusiųjų šeimos, o Ankara įsipareigoja atkurti visaverčius santykius, taip pat grąžinti į Tel Avivą savo ambasadorių, kuris buvo atšauktas po incidento Viduržemio jūroje.

Sekmadienį Izraelio reido taikiniu tapęs Turkijos keltas sekmadienį grįžo į Stambulą po ilgai užtrukusio remonto ir buvo audringai pasveikintas tūkstančių žmonių.

Prieplaukoje, prie kurios prisišvartavo laivas “Mavi Marmara”, susirinko minia žmonių, kurie mojavo Turkijos ir Palestinos vėliavomis, o daugelis skandavo “Dievas visų didesnis”.

Kaip praneša šio kelto savininkė – Turkijos aktyvistų organizacija IHH – “Mavi Marmara” vėl išplauks į Gazos Ruožą su nauja flotile ateinančių metų gegužės 31 dieną – praėjus lygiai metams po kruvino reido.

Daugiau šia tema:

Straipsnis publikuotas: http://www.veidas.lt

Straipsnio adresas: http://www.veidas.lt/izraelis-neatsiprasys-turkijos-del-reido-pries-pagalbos-flotile

© 2002-2009 UAB "Veido periodikos leidykla". Visos teisės saugomos.