- Veidas.lt - http://www.veidas.lt -

Internetas ir SMS žinutės žudo lietuvių kalbą

Autorius: veidas.lt | 2011 02 22 @ 17:00 | Lietuva | 3 Comments

Mokytojai ir dėstytojai pastebi, kad SMS žinučių ir interneto poveikis skurdina jaunimo kalbą, todėl visuomeninių iniciatyvų puoselėti gimtąją kalbą matyti daugiau. Įdomių renginių vyks ir  vasario 21 dieną minimos Tarptautinės gimtosios kalbos dienos proga.

Švietimo ir mokslo ministerijos Pagrindinio ir vidurinio ugdymo skyriaus vyr. specialistė Nida Poderienė tvirtina, kad mokinius veikia bendras kultūros laukas visuomenėje. “Jaučiamas bendravimo per internetą ir trumpųjų SMS žinučių poveikis vaikų kalbai. Kurti rišlų, sklandų, argumentuotą tekstą mūsų vaikams nėra lengva ir paprasta”, – tvirtina specialistė.

Kad jaunimo sugebėjimai prastėja, atskleidžia ir tarptautinių tyrimų duomenys. Pasak tarptautinio skaitymo gebėjimų tyrimo, 2009 metais aukščiausią lygmenį pasiekė 2,9 proc. Lietuvos penkiolikmečių, o 2006 m. tokių buvo 4,4 proc.

Siekiant skatinti mokinius elektroninėje terpėje vartoti lietuviškus rašmenis ir taisyklingą lietuvių kalbą, visą šią savaitę, nuo vasario 21 iki vasario 25 d., vyks konkursas mokiniams “Švari kalba – švari galva”.

“Mokiniai konkursines lietuvių kalbos užduotis atliks specialiai konkursui sukurtoje svetainėje www.lituanika.lt, iš anksto joje užsiregistravę. Tai jie darys visi kartu savo mokyklų kompiuterių klasėse”, – pasakojo konkurso iniciatorius, kalbinių technologijų plėtojimu užsiimančios bendrovės “Tilde IT” direktorius Vaclovas Pranskūnas.

Tuo tarpu Lietuvių kalbos instituto Lituanistikos židinys ir “Biuro pasaulis” pirmą kartą organizuoja dailyraščio konkursą. Iki vasario 16 d. į lietuvių kalbos institutą suplaukė tūkstančiai laiškų, parašytų ranka – konkurso dalyviai turėjo užrašyti ranka organizatorių nurodytą tekstą.

O kovo mėnesį 25–27 dienomis Lietuvoje vyks jau antroji Lietuvų kalbos ir literatūros olimpiada  – šiais metais joje dalyvaus ir užsienio lietuviškų mokyklų mokiniai.

Kaip informavo Valstybinė lietuvių kalbos komisija, kol kas neaišku, ar šiemet vyks Nacionalinis diktantas.

Daugiau šia tema:

Straipsnis publikuotas: http://www.veidas.lt

Straipsnio adresas: http://www.veidas.lt/internetas-ir-sms-zinutes-zudo-lietuviu-kalba

© 2002-2009 UAB "Veido periodikos leidykla". Visos teisės saugomos.