- Veidas.lt - http://www.veidas.lt -

Indėliais aptekę lietuviai atgauna apetitą investuoti

Autorius: veidas.lt | 2014 07 09 @ 08:00 | Verslas | No Comments


Nors populiariausios taupymo priemonės išlieka sąskaitos, indėliai bankuose ir grynieji pinigai, gerėjant ekonominei situacijai gyventojai vis aktyviau dairosi rizikingesnių, tačiau potencialiai pelningesnių taupymo ir investavimo galimybių.

Didėja gyvybės draudimo, pensijų ir investicinių fondų populiarumas – rodo Lietuvos banko užsakymu atlikta namų ūkių apklausa. Tokią besikeičiančią finansinę elgseną analitikai pirmiausia sieja su gerėjančia žmonių finansine būkle ir dėl to atsirandančiu stabilumo jausmu. Mažos palūkanos už indėlius bankuose yra viena, tačiau ne svarbiausia priežastis.
“Per krizę smarkiai taupydami ir gerokai sumažinę savo skolas gyventojai dabar stovi ant gerų finansinių pamatų ir jausdamiesi pakankamai saugūs aktyviau dairosi, kur pelningiau investuoti pinigus”, – situaciją komentuoja finansų analitikas Valdemaras Katkus.
Pasak jo, finansinė namų ūkių ir įmonių būklė šiuo metu yra tokia gera, kad net ir užgriuvus naujai krizei ją nesunku būtų atlaikyti. Per penkerius metus gyventojai ir įmonės sugebėjo savo grynąjį skolinimąsi sumažinti net 29 mlrd. Lt ir dabar, pavyzdžiui, gyventojai indėlių bankuose turi apie 5 mlrd. Lt daugiau, nei yra paėmę paskolų. Įmonių balansas dar geresnis: indėlių turi apie 7,5 mlrd. Lt daugiau nei paskolų.
Lietuvos banko Finansinio stabilumo departamento Makroprudencinės analizės skyriaus vyresniojo ekonomisto Dariaus Kulikausko teigimu, balandžio mėnesio duomenimis, tik namų ūkiai bankuose turėjo 29,8 mlrd. Lt terminuotų ir neterminuotų indėlių, arba 5,3 proc. daugiau nei pernai tuo pačiu metu. Indėliai ir einamosios sąskaitos pučiasi ir greičiausiai pūsis dar labiau bent jau laukiant euro, nes tai yra patogus būdas konvertuoti pinigus. Tačiau greičiausiai šis reiškinys bus laikinas, nes, kaip parodė Estijos ir Latvijos patirtis, įsivedus eurą žmonės, pripratę prie grynųjų pinigų, juos iš sąskaitų išsiima. Vis dėlto, pasak D.Kulikausko, tik turėdami indėlių ir pinigų einamosiose sąskaitose lietuviai jaučiasi saugūs, o investavimui skiria tuos pinigus, kuriuos dėl gerėjančios finansinės padėties pavyksta papildomai sutaupyti.

Ne tik visą šį tekstą, bet ir visus kitus šios savaitės “Veido” straipsnius galėsite perskaityti išsiuntę žinutę numeriu 1390 ir įrašę “veidas 262014″ bei įvedę gautą kodą.

Žinutės kaina 4 Lt. Plačiau http://www.veidas.lt/veidas-nr-26-2014-m

 

Daugiau šia tema:

Straipsnis publikuotas: http://www.veidas.lt

Straipsnio adresas: http://www.veidas.lt/indeliais-apteke-lietuviai-atgauna-apetita-investuoti

© 2002-2009 UAB "Veido periodikos leidykla". Visos teisės saugomos.