- Veidas.lt - http://www.veidas.lt -

Gydymo kokybė nenukentės

Autorius: veidas.lt | 2017 07 12 @ 07:35 | Sveikata | 2 Comments

3 klausimai apie naują kompensuojamųjų vaistų sąrašą sveikatos apsaugos viceministrei Kristinai Garuolienei

– Įsigaliojus naujajam kompensuojamųjų vaistų kainynui paaiškėjo, kad kompensuojamųjų vaistų sąrašas sutrumpėjo. Kaip tai atsilieps pacientams ir kaip reaguos farmacijos bendrovės?

– Pacientus paveiks teigiamai, nes nė viena veiklioji medžiaga iš kompensuojamųjų vaistų sąrašo nedingo, vienų ar kitų gamintojų vaistai yra kompensuojami. Kadangi ne visi gamintojai sutiko sumažinti kainas iki nustatyto lygio, tų gamintojų gaminami vaistai nėra įtraukti į kompensuojamųjų vaistų sąrašą. Tačiau yra kitų gamintojų vaistai, ir pacientai turi galimybę gydytis, o gydymo kokybė nenukentės.

Daugumą vaistų jie dabar įsigyja pigiau negu anksčiau. Na, o vaistinių ir vaistų gamintojų nuogąstavimai susiję su mažesniu jų pelnu – pacientų tai nepalies.

– Kas lėmė tai, kad kai kurie kompensuojamieji vaistai atpigo, kiti pabrango?

– Vaistai – ypatinga prekė, kuriai būdingi kainų ciklai. Kai gamintojas sukuria vaistą, užregistruoja, gauna leidimą juo prekiauti, jam suteikiamas patento apsaugos laikotarpis, kurio metu vaistą gamina tik jį sukūrusi kompanija. Tuo metu vaisto kaina būna didelė, jam nėra konkurencijos, ir valstybės, taip pat ir Lietuva, kainą priverstos nustatyti tik derybų būdu. Kai patentas baigiasi ir veikliąją medžiagą pradeda gaminti kiti gamintojai, prasideda konkurencija. Nuo tada vaistų kainos pradeda mažėti, o didėti jos negali. Taigi, jei kalbame apie į Lietuvą tiekiamų vaistų kainas, jos negalėjo padidėti.

Tačiau yra tokių atvejų, kad vaistų kainos kitose šalyse mažėjo, o Lietuvos gamintojai jų nemažino tiek, kiek jos mažėjo kitose šalyse, tad tam tikrose vaistų grupėse galėjo didėti priemoka. Bet tokioje grupėje, kur vaistą gamina trys ir daugiau gamintojų, vienareikšmiškai kainos sumažėjo, nes buvo taikomas toks reikalavimas.

Kitas atvejis – jei sumažėjo vaisto gamintojų, pavyzdžiui, kai kurie gamintojai jį nustojo gaminti, kiti pasitraukė iš Lietuvos ir liko tik vienas gamintojas, dėl kainos teko tartis derybų būdu, net jei tas vaistas buvo generinis.

– Ar kompensuojamųjų vaistų sąrašas ir kainos dar keisis? Kokie galimi pokyčiai?

– Tikslas – kad būtų kompensuojama kuo daugiau veikliųjų medžiagų, o ne prekių ženklų. Taigi, mažėjant vaistų kainoms – ne tik priemokoms, bet ir kompensuojamoms kainoms, atsirastų galimybė į kompensavimo sistemą įtraukti daugiau veikliųjų medžiagų. Tai leistų pacientams, kurie šiandien neturi vaistų alternatyvos ir moka už juos visą kainą, įsigyti kompensuojamųjų vaistų su priemoka.

 

Daugiau šia tema:
  • Nėra panašių straipsnių.

Straipsnis publikuotas: http://www.veidas.lt

Straipsnio adresas: http://www.veidas.lt/gydymo-kokybe-nenukentes

© 2002-2009 UAB "Veido periodikos leidykla". Visos teisės saugomos.