- Veidas.lt - http://www.veidas.lt -

Gyd. R. Balčiūnaitienė: palijus erkės suaktyvėja

Autorius: veidas.lt | 2011 06 21 @ 19:02 | Sveikata | No Comments

Scanpix

Antradienį Kauno klinikinės ligoninės Pirmojo infekcinių ligų skyriaus palatose buvo gydomi tik 6 ligoniai, sergantys erkių platinamomis infekcinėmis ligomis. Gydytojų teigimu, tai nėra įprasta vasaros pradžioje.

Skyriaus vedėja Rimantė Balčiūnaitienė, neabejoja, jog vėliau, po Joninių, kai dauguma žmonių trumpiausios nakties šventę atšvęs miškuose ar pievose: braidys po rasą, ieškos paparčio žiedo, ligoninės palatos dėl erkių sukeltų susirgimų gali prisipildyti. “Pernai erkinio encefalito protrūkį mūsų ligoninės medikai pajutome jau birželio pradžioje. Nors ir gegužės mėnesį turėjome nemažai ligonių. Šiemet, galima sakyti, erkės vėluoja pasireikšti. Kadangi vasaros pradžioje Lietuvą užgriuvo neįprasti karščiai, tai dabar, orams atvėsus, tokių ligų piko laukiame po lietingų dienų. Erkėms patinka drėgnas oras, palijus jos suaktyvėja.

Skyriaus vedėjos R. Balčiūnaitienės patikinimu, jeigu žmogui įsisiurbė erkė, belieka ją atsargiai ištraukti ir laukti, stebėti savo savijautą: ar susirgsi, ar ne. Medikamentų, galinčių padėti išvengti erkinio encefalito ar Laimo ligos, nėra. Todėl reikia žinoti, jog geriausia erkių platinimų ligų profilaktika – skiepai.

Iš savo ilgametės praktikos, ši gydytoja sprendžia, jog dažniau nei jauniems ar seniems, rimtos medikų pagalbos dėl erkių platinamų ligų, prireikia vidutinio amžiaus žmonėms. Gal tai reiškia, jog jie dažniau eina į miškus grybauti ar uogauti, o ten ir erkės tyko.

Už skiepus tenka susimokėti pačiam besiskiepijančiam. Kauno klinikinėje ligoninėje ligonius konsultuojantis Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Infekcinių ligų katedros profesorius Alvydas Laiškonis, išgirdęs abejones, jog skiepai dėl erkių platinamų ligų per brangiai kainuoja, atsako pateikdamas paprastą paskaičiavimą.

“Tarkim, 4 asmenų šeimai skiepijimasis atsieis 960 Lt. Vienas kartas vienam žmogui kainuoja 80 Lt, o reikia trijų skiepų, tai bus 240 Lt vienam šeimos nariui. Tokio pasiskiepijimo užtenka 6 metams.

Ir galiausiai suskaičiuosime, kad per mėnesį šeimos apsauga nuo erkinio encefalito kainuoja tik 13 Lt. Vyrai gal turėtų dėl to atsisakyti butelio alaus, moterys ir vaikai – gal ledų ar saldainių. Tai nėra dideli pinigai sveikatos labui, kad išvengtum tikrai sunkios ligos – erkinio encefalito”, – įsitikinęs profesorius.

Daugiau šia tema:

Straipsnis publikuotas: http://www.veidas.lt

Straipsnio adresas: http://www.veidas.lt/gyd-r-balciunaitiene-palijus-erkes-suaktyveja

© 2002-2009 UAB "Veido periodikos leidykla". Visos teisės saugomos.