- Veidas.lt - http://www.veidas.lt -

Greitai bus pateiktas naujas Karo prievolės įstatymas

Autorius: veidas.lt | 2010 08 31 @ 16:27 | Lietuva | 2 Comments

Krašto apsaugos ministerija artimiausiu metu Vyriausybei pateiks projektą, kaip ateityje turėtų būti atliekama karo prievolės funkcija.

“Po kelių savaičių Vyriausybės svarstymui, derinimui pateiksime naują Karo prievolės įstatymą, kuriame išdėstysime savo požiūrį į įvairius būdus, kaip ateityje mūsų visuomenė bus rengiama krašto gynybai”, – antradienį spaudos konferencijoje sakė ministrė Rasa Juknevičienė.

Pasak jos, projekte bus įgyvendintos Tėvynės Sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų programoje įrašytos nuostatos – rengti kelių savaičių trukmės visuotinius karinius apmokymus.

“Du būdai – savanoriškas arba privalomas bazinis karinis rengimas jauniems žmonėms. Vyrams plačiau, o moterims savanoriškumo principas bus įrašytas būti apmokytiems iki 50 dienų bazinių karinių dalykų”, – sakė konservatorė R.Juknevičienė.

Ministrės teigimu, svarstoma naują tvarką iš pradžių įgyvendinti vadovaujantis savanoriškumo principu, už atliktą tarnybą pasiūlant įvairių paskatinimų.

“Nežinau, kaip pavyks kalbėtis su kitomis ministerijomis, bet stojant į aukštąją mokyklą tam tikrų balų sistema galėtų būti įdiegta. Tam tikras finansavimas, jeigu leis galimybės, pirmais metais mokantis aukštojoje mokykloje”, – vardijo KAM vadovė.

Ji pakartojo, kad planų artimiausiu metu grįžti prie šauktinių kariuomenės nėra.

“Tačiau kaip ir dabar galiojančiose įstatymuose, taip ir ateityje tokia galimybė išliks. Jei situacija keistųsi, grėsmės didėtų, Seimas galėtų priimti sprendimą grįžti prie privalomosios karo tarnybos. Projekte numatoma 9 mėnesių”, – kalbėjo R.Juknevičienė.

2008 metų kovą Seimas priėmė rezoliuciją, kuria remiantis tuometinis krašto apsaugos ministras socialdemokratas Juozas Olekas pasirašė įsakymą dėl šaukimo į privalomąją pradinę karo tarnybą sustabdymo. Konservatoriams ši rezoliucija sukėlė abejonių ir 2009-ųjų pavasarį buvo kreiptasi į Konstitucinį Teismą dėl jos atitikimo Konstitucijai.

Praėjusių metų rugsėjį Konstitucinis Teismas išaiškino, kad teisės aktai, kuriais atsisakoma šauktinių kariuomenės, neprieštarauja Konstitucijai, bet pareiškė, jog Seimas privalo nustatyti kitokias veiksmingas karo prievolininkų rengimo ginti valstybę priemones.

Daugiau šia tema:

Straipsnis publikuotas: http://www.veidas.lt

Straipsnio adresas: http://www.veidas.lt/greitai-bus-pateiktas-naujas-karo-prievoles-istatymas

© 2002-2009 UAB "Veido periodikos leidykla". Visos teisės saugomos.