- Veidas.lt - http://www.veidas.lt -

Euro zonos bankų sąjungos koncepcija aktuali ir Lietuvai

Autorius: veidas.lt | 2012 07 16 @ 16:00 | Verslas | No Comments


Birželio pabaigoje vykusiame ES viršūnių susitikime nutarta pertvarkyti euro zonos bankininkystę. Pagal naują tvarką, kuri gali įsigalioti jau kitais metais, euro zonos bankų priežiūrai turėtų būti įsteigta nauja institucija, o bankams patiriant finansinių sunkumų jiems būtų ne per vyriausybes skiriama parama, kaip iki šiol, o taikoma tiesioginė rekapitalizacija, taip apsaugant valstybes nuo papildomų skolinimosi išlaidų ir nuimant bankų gelbėjimo naštą nuo gyventojų pečių.
Nors ES viršūnių susitikime dalyvavusi Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė tikina, kad naujoji tvarka Lietuvos bankų tiesiogiai nepaveiktų, Lietuvos banko priežiūros tarnybos direktoriaus Vytauto Valvonio manymu, jei ES bankų sąjungos koncepcija būtų įgyvendinta ne tik euro zonos, bet ir visose 27 ES šalyse, didžiausiems Lietuvos bankams – Švedijos bankų antriniams bankams – irgi galėtų būti taikomi nauji šios reformos reikalavimai. “Turiu omenyje ir reikalavimus dėl bendros bankų priežiūros, ir indėlių draudimo sistemą bei bendro bankų pertvarkymo fondo sudarymą”, – aiškina V.Valvonis.
Bendra bankų priežiūra reikštų, kad ECB būtų tiesiogiai informuojamas apie bankų (labiausiai tikėtina, kad tik sistemiškai svarbių) stabilumą ir patikimumą. Na, o bendras bankų pertvarkymo fondas būtų sudarytas iš pačių bankų įnašų: Europos Komisija siūlo, kad bankai į tokį fondą turėtų pervesti 1,25 proc. visos turimų indėlių sumos, o bendras fondo kapitalas siektų apie 100 mlrd. eurų.
Kol kas neaiškiausia situacija dėl bendros indėlių draudimo sistemos, nes euro zonos šalys narės jau dvejus metus negali sutarti dėl Komisijos pasiūlytų indėlių draudimo schemų nuostatų. Šios detalės, pasak V.Valvonio, turėtų paaiškėti spalio mėnesį, kai Europos Vadovų Taryba, bendradarbiaudama su Europos Komisija, Euro grupe ir ECB, parengs konkretų veiksmų planą su įgyvendinimo terminais.
“2012 m. spalio mėnesį Europos Tarybai turi būti pateikta tarpinė, o iki metų pabaigos – galutinė ataskaita. Šioje ataskaitoje bus išsamiai aptartos pagrindinės priemonės, darbo metodai, kuriais ketinama įgyvendinti bankų sąjungos idėją”, – apibendrina V.Valvonis.

Daugiau šia tema:

Straipsnis publikuotas: http://www.veidas.lt

Straipsnio adresas: http://www.veidas.lt/euro-zonos-banku-sajungos-koncepcija-aktuali-ir-lietuvai

© 2002-2009 UAB "Veido periodikos leidykla". Visos teisės saugomos.