- Veidas.lt - http://www.veidas.lt -

Dividendai – saldesnio kąsnio lūkesčiai 2012 m.

Autorius: veidas.lt | 2012 02 22 @ 08:35 | Aktualūs komentarai | 1 Comment

Šiemet mokami dividendai už 2011-uosius turėtų būti ne mažesni nei praėjusiais metais

Dividendai – pinigais išmokama akcininkui paskirta pelno dalis. Nuo 2012 m. kovo 1 d. įsigalios nauja Akcinių bendrovių įstatymo pataisa, leisianti bendrovėms pelną išmokėti keturis kartus per metus. Iki šiol pelnas buvo skirstomas tik vykstant eiliniams visuotiniams akcininkų susirinkimams. Šie turi būti sušaukti per pirmus keturis metų mėnesius.
Susidomėjimas dividendinėmis į NASDAQ OMX Vilniaus vertybinių popierių biržos sąrašą įtrauktomis bendrovėmis tradiciškai pradeda didėti joms paskelbus metų rezultatus. Nors dauguma įmonių jų dar nėra paskelbusios, jau galima daryti pagrįstas prielaidas, kokių dividendų iš jų laukti.
Praėjusiais metais biržos sąraše esančios bendrovės dividendams už 2010 m. skyrė 506,3 mln. Lt, arba 10,4 proc. daugiau nei už 2009 m. Šiemet mokami dividendai už 2011 m. turėtų būti ne mažesni nei praėjusiais metais, net ir įskaičiavus tai, kad biržoje nebėra „Stumbro“ akcijų, o ši bendrovė būtent jais ir garsėjo.
Būsimi dividendai labiausiai priklauso nuo to, kaip bus vykdomas Vyriausybės nustatytas planas dėl valstybinių bendrovių dividendų mokėjimo. Visoms joms pagal jų pajėgumus pateiktos išmokamų dividendų indikacijos. Prisimindami ankstesnių metų ministerijų atstovų staigius nuomonių pokyčius prieš visuotinius akcininkų susirinkimus, investuotojai nėra tikri, kad valstybės planai tam tikrų įmonių atžvilgiu nepasikeis. Pavyzdžiui, dar spalį teigta, kad „Klaipėdos nafta“ 2012 m. turi papildyti valstybės biudžetą pervesdama 50 mln. Lt. Pačios bendrovės prognozuojamos investicijos iki 2014 m. gali siekti net 532 mln. Lt, tad dividendų išmokėjimo tikslingumas neaiškus. Kita vertus, jis tikrai nudžiugintų smulkiuosius akcininkus.
Energetikai, neįtraukiant LITGRID, akcininkus netrukus vėl palepins dividendais. Nesunku suskaičiuoti, kad „Lietuvos energija“ ir LESTO kartu gali išmokėti apie 145 mln. Lt dividendų už 2011 m. Prieš metus didesnė išmokos akcininkams naštos dalis teko pirmajai bendrovei, bet šiemet veikiausiai daugiau dividendų mokės LESTO. Ši bendrovė neseniai paskelbė ieškanti, kas jai paskolintų 55 mln. eurų, kurių didžioji dalis bus skirta esamoms skoloms refinansuoti, bet kai kas, matyt, bus panaudota ir dividendams.
„Lietuvos dujoms“ 2011-ieji buvo ne prastesni už 2010-uosius ir tik turėtas 20 mln. Lt vertės „Snoro“ indėlio sertifikatas, kurio vertę reikės nurašyti, leidžia prognozuoti, kad dividendai bus šiek tiek mažesni nei praėjusiais metais. Be to, pagrindiniams įmonės akcininkams nėra tikslo laikyti daugiau kaip 100 mln. Lt „Lietuvos dujose“ prieš artėjantį bendrovės skaidymą.
Privačių bendrovių, priešingai nei valstybinių, dirbančių necikliniuose versluose, akcininkai bus atsargesni reikalaudami dividendų, nes matomas ekonomikos augimo sulėtėjimas šiais metais įmonėse verčia palikti likvidumo rezervus. Tai neliečia tų bendrovių, kurios turi sukaupusios santykinai dideles pinigų pozicijas. Pavyzdžiui, „Vilniaus baldai“ 2011 m. pabaigoje turėjo šiek tiek daugiau nei 50 mln. Lt banko sąskaitose ir indėliuose. Atsižvelgiant į tai, kad įmonė neketina daryti didesnių nei įprasta investicijų, ji nesunkiai galėtų išmokėti 20 mln. Lt, o likusius pinigus palikti atsargai arba paskoloms „Invaldai“.
Tiesa, pati „Invalda“ po „Sanito“ pardavimo turėdama maišą pinigų, veikiausiai pasiliks juos būsimoms investicijoms, o dividendai bus santūrūs. Istoriškai dividendine pozicija laikoma „Teo LT“ jau paskelbė, kad jos nepaskirstytas pelnas sudaro 0,207 Lt vienai akcijai, tad nesunku nuspėti, kad būtent tiek dividendų ir bus. Tai sudaro 9,2 proc. akcijos dividendinį pajamingumą.
Dividendų verta tikėtis ir iš Lietuvos pieno perdirbimo bendrovių, o jų lyderė tradiciškai turėtų būti „Pieno žvaigždės“. Beje, neseniai priimta Akcinių bendrovių įstatymo pataisa leidžia tantjemas, neviršijančias trečdalio pelno dalies, skirti dividendams. Tai ypač aktualu kai kurioms pieno perdirbimo bendrovėms, kurios ankstesniais metais daugiau lėšų skirdavo tantjemoms, o ne dividendams.
Kai kurių bendrovių dividendiniam pajamingumui viršijant indėlių ar obligacijų pajamingumą, jis negali nelikti nepastebėtas. Kartu laukiant ne prastesnių nei praėjusiais metais dividendų, susidomėjimas tokiomis bendrovėmis per artimiausius tris mėnesius didės.

Daugiau šia tema:

Straipsnis publikuotas: http://www.veidas.lt

Straipsnio adresas: http://www.veidas.lt/dividendai-%e2%80%93-saldesnio-kasnio-lukesciai-2012-m

© 2002-2009 UAB "Veido periodikos leidykla". Visos teisės saugomos.