- Veidas.lt - http://www.veidas.lt -

Daugkartinis Sartų čempionas S. Kėrys apgynė garbę

Autorius: veidas.lt | 2013 02 02 @ 18:09 | Redakcijos blogas | No Comments


Kiekvienas žirgų lenktynes, ne išimtis ir „Sartai 2013“, vainikuojantis paskutinis A reitingo žirgų bėgimas, kurio dalyviai varžosi dėl pagrindinio „Didžiojo žiemos prizo“ ir kurį steigia Lietuvos žemės ūkio ministerija, susilaukia didžiausio ne tik žiūrovų, bet ir varžovų dėmesio. Ir ne vien dėl didžiausios – 12 tūkstančių litų piniginės jo išraiškos.

Šeštadienį daugiausia kalbėta ar kris absoliutus trasos rekordas (2 min. 03,219 sek.), kurį pernai su Sakalu pasiekė varėniškis Stanislovas Kėrys. Nekrito, tačiau čempionas apgynė garbę ir šiemet užkopęs ant nugalėtojų pakylos aukščiausiojo laiptelio džiaugėsi žemės ūkio ministro, profesoriaus Vigilijaus Juknos įteikta gražuole taure.

Nugalėtojas su tuo pačiu Sakalu šįmet buvo kiek lėtesnis, 1609 m. distanciją įveikęs per 2 min. 04,870 sek.  Tačiau žiūrovui nuolatiniam šių lenktynių dalyviui, kuris ištisus metus, iki kitos žiemos šventės ir vėl bus tituluojamas metų karaliumi, negailėjo aplodismentų.

„Lenktynės puikios. Mano pasiektas rezultatas ne liūdina, o džiugina. Juk rekordų kasdien neįmanoma, o gal ir nereikia gerinti. Palaukim kitų metų…“ – džiaugdamasis pergale ir mįslingai šypsodamasis nugalėtojas kalbėjo jį iškart po pergalingo finišo apsupusiems žurnalistams.

Antrą rezultatą kovoje dėl pagrindinio trofėjaus parodė Egidijus Gudonis su Rodney Augustinu (2min. 05,010 sek.), o trečiąjį – Žydrūnas Vasilionka, su Global Light (2 min.05,781 sek.)

Sunki maratoninė distancija

Ilgiausioje, 3200 metrų distancijoje suaugusių žirgų vadeliotojai varžėsi dėl tarptautinio „Arvi“ prizo, kurį, kaip ir buvo prognozuota, išsivežė Latvijos sportininkė Tatjana Martinsone. Ji šioje distancijoje su Coming Heart sugaišo 4 min. 15,817 sek.

Antras su Unski Blue finišavo Mindaugas Daineka (4 min. 17,209 sek.), o trečiąją vietą užėmė Aurimas Sakalovas su Perle D‘Eutrope, sugaišęs 4 min. 19,723 sek.

„Dėsninga, kad šį tarptautinį prizą ilgiausioje distancijoje rungtyniavusiems sportininkams įsteigė „Arvi“. Ši įmonių grupė vienija beveik dvi dešimtis įmonių, dirbančių ne tik Lietuvoje, bet ir Latvijoje, Rumunijoje, Ukrainoje, Rusijoje ir kitose šalyse. „Arvi“ gaminamos trąšos, cukrus, kalakutienos gaminiai, pašarai turi paklausą visuose kontinentuose“, – sveikindamas laimėtoją kalbėjo „Arvi“ įmonių grupės prezidentas Vidmantas Kučinskas.

Susilaukė išskirtinio dėmesio

Šios žiemos šventės svečius ir pačius lenktynininkus maloniai nuteikė valstybės ir vyriausybės vadovų dėmesys tradicinėms, jau trečią šimtmetį skaičiuojančioms žirgų lenktynėms Dusetose.

40 tūkstančių Dusetų hipodrome susirinkusių žiūrovų plojimais sutiko prieš varžybų atidarymą ledo take pasirodžiusius Ministrą Pirmininką Algirdą Butkevičių su žmona Janina, Seimo Pirmininką Vydą Gedvilą, žemės ūkio, vidaus reikalų ir ūkio ministrus V.Jukną, Dailį Alfonsą Barakauską ir Birutę Vėsaitę, lenktynių organizacinio komiteto pirmininką, žemės ūkio viceministrą Vidmantą Kanopą, Zarasų rajono merą Arnoldą Abramavičių, Seimo kaimo reikalų komiteto pirmininką Saulių Bucevičių, Dusetų seniūną Saulių Kėblį, Dusetų Švenčiausios trejybės parapijos kleboną kanauninką Stanislovą Krumpliauską, kuris ir palaimino renginį linkėdamas visiems darnos ir sėkmingų varžybų.

Garbiausi šventės svečiai buvo apdovanoti kvapnios duonos kepalais, kuriuos specialiai šiai šventei  iškepė ne tik Lietuvoje, bet ir Europoje garsėjančios „Lašų duonos“ kepėjėlės.

Svečiai, tarsi įsiklausę į Ministro Pirmininko prieš lenktynes vykusioje spaudos konferencijoje išsakytas mintis, jog tradicinės žirgų lenktynės Dusetose – viena gražiausių ir prasmingiausių žiemos švenčių, neskubėjo skirstytis net ir išdalijus prizus. Jie aktyviai įsijungė į Dusetas drebinusių muzikantų ir nacionalinio paveldo puoselėtojų mugės šurmulį.

Lenktynes pradėjo žemaitukai

Kaip ir pernai, taip ir šiemet, iškart po lenktynių atidarymo pirmieji į hipodromo trasą savo žirgus išvairavo žemaitukų važnyčiotojai.

Dar gerokai prieš varžybas lenktynių spaudos centre apsilankęs varžybų organizacinio komiteto narys, Lietuvos žirgyno direktorius Edgaras Jeninas nuogąstavo, jog tai sunkiausiai prognozuojamos veislės žirgai. Ne tik todėl, kad žemaitukai mėgsta šuoliuoti ir todėl juos sunkiau tramdyti. Ne visada lengvai prognozuojama jų elgsena, ypač kai žiūrovai iš tribūnų šūksniais, vėliavomis ar skanduotėmis ima skatinti savo favoritus.

Staigmenų pirmajame važiavime, kurio dalyviai kovėsi dėl grafaitės Emilijos Pliaterytės prizo, nebuvo. Visą nugalėtojų pakylą užėmė pernykščiai prizininkai, tačiau prieš metus užimtų pozicijų neišsaugojo. Pernai nugalėtoju tapęs Egidijus Gudonis su Grimu šiemet buvo priverstas tenkintis antrąja vieta, 1609 metrų distanciją įveikęs per 3 min. 41.929 sek. O saldų pergalės šampaną šiemet ragavo pernykštis antrosios vietos laimėtojas Antanas Juškėnas su Niuku, distancijoje sugaišęs 3 min. 40,717 sek.

Ir pernai, ir šiemet trečiąja vieta tenkinosi Šmikį vadeliojęs, kolegų nepiktai stabiliausiu lenktynininku pramintas Vygintas Kazlauskas (3 min. 47,587 sek.)

Šios rungties prizininkus apdovanojęs Lietuvos sunkiųjų arklių veislės augintojų asociacijos prezidentas E. Jeninas pasidžiaugė vis greičiau bėgančiais žemaitukais ir palinkėjo jų važnyčiotojams kantrybės ir ištvermės ne tik hipodromo take, bet ir puoselėjant šią išskirtinę lietuviškų žirgų veislę.

Taurė iš Seimo pirmininko rankų
Toje pačioje 1609 metrų distancijoje D reitingo suaugusiųjų žirgų vadeliotojai kovėsi dėl Lietuvos Respublikos Seimo prizo, kurį Seimas įsteigė kartu su žemės ūkio ministerija. Aidint plojimams nugalėtojo taurę, kurią įteikė Seimo pirmininkas V.Gedvilas, aukščiausiai kėlė UAB „Kasandros grupės“ vadeliotojas M.Daineka, su Serenade Crach pirmas kirtęs finišo liniją. Nugalėtojas distancijoje sugaišo 2 min. 06,472 sek.

Antrąją vietą su Saliutu Olio iškovojo renginio vėliavą pakėlęs Stanislovas Kėrys, o trečiąją užėmė A. Sakalovas, su Samba Salsa distanciją įveikęs per 2 min. 09,296 sek.

Beje, šiame važiavime varžėsi ir vyriausias amžiumi, 82 metų zarasiškis Jonas Zakšauskas, su Hipnozu užėmęs penktąją vietą ir pranokęs senelio pėdomis sekantį anūką Paulių.

Dar karštesnių apdovanojimų susilaukė Biržų žemtiekimo prizo laimėtoja Monika Vinskutė, aplenkusi devynis varžovus ir 1609 m distanciją su Griausmu įveikusi per 2 min. 05,362 sek.

Antras finišo liniją kirto ir šiame važiavime su prancūzų ristūnų veislės žirgu Frufe Au Chocolat dalyvavęs A. Sakalovas, tik kelias dešimtąsias sekundės dalis pralaimėjęs M.Vinskutei. Antrojo prizininko laikas – 2 min. 05,684 sek., o 2 min. 07,657 sek. laikas jį su Chrizu parodžiusiam Juozui Kvakšiui leido užimti garbingą trečiąjį nugalėtojų pakylos laiptelį.

Itin atkaklia kova 2400 metrų distancijoje pasižymėjo ir važiavimas dėl „Dusetų krašto“ prizo, kurį įsteigė UAB „Vasaknos“ ir žemės ūkio ministerija ir kuriame bėgo suaugę B reitingo žirgai.

3 min. 15.261 sek. – tiek šioje trasoje užtruko daugkartinis Sartų lenktynių nugalėtojas Kazys Trota su Smalltown Brat, daugiau nei sekunde aplenkęs M.Daineką, vadeliojusį Quelly du Truffe (3 min. 16,522 sek.).

Trečiąja vieta ir nugalėtojų pakylos laipteliu šalia tituluotojo tėvo džiaugėsi Kastytis Trota, parodęs 3 min. 16,863 sek. laiką.

Pergalė finiše

Tik prieš pat finišo liniją paaiškėjo Kūno kultūros ir sporto departamento prizo laimėtojas, dėl kurio visą 1609 m. distanciją koja kojon bėgo Sergejaus Matvejevo ir Žydrūno Vasilionkos vadeliojami Amerikos ristūnų veislės Raise Hand ir Rhapsody in Blue. Fortūna šįsyk nusišypsojo S. Matvejevui (2 min. 06,572 sek.), o Žydrūnui teko tenkintis antrąja vieta (2 min. 06,802 sek.).

Trečiąją vietą užėmė dar vieną tos pačios veislės ristūną Kolibrį tramdęs Eimantas Klebauskas, nugalėtojui pralaimėjęs beveik 3 sek. – 2 min. 09,466 sek.

2400 m. distanciją greičiausiai, per 3 min. 12,346 sek., nubėgo Vytauto Dapkaus vadeliojamas Quantum Maximilian. Nugalėtojas džiaugėsi Zarasų rajono savivaldybės įsteigtu „Zarasų krašto“ prizu, kurį jis gavo iš mero A. Abramavičiaus rankų.

Antras finišo liniją kirto mažiau nei sekunde nuo nugalėtojo atsilikęs Jevgenijaus Ivanovo tramdomas Lady Galax (3 min. 13,258 sek. ), o trečias – iš Suomijos į Dusetas atvežtas King of Vick, kurį valdė Jelena Fironova ir kuris distanciją nubėgo per 3 min. 13,698 sek.

Daugiatūkstantinė žiūrovų minia ypač aktyviai palaikė važiavimų, kurių dalyviai kovėsi dėl namų sienų – Dusetų ir Zarasų krašto prizų. Nėra abejonių, kad tokios batalijos skatina didesnį vietinės publikos dėmesį šiai žiemos šventei ir žirgų sportui, kurį puoselėjant ir gausinant Sartų tradicijas šiemet buvo itin svarus Lietuvos kaimo tinklo bei Kaimo plėtros fondo indėlis.

Kova dėl sekundės dalių

Lietuvos Respublikos vyriausybės ir žemės ūkio ministerijos įsteigtą „Eikliojo žirgo“ prizą iškovojo 1609 metrų distanciją su Saxon Westwood greičiausiai, per 2 min. 06,432 sek., įveikęs tituluotasis sportininkas ir rekordininkas S. Kėrys.

Tačiau šįsyk jam pergalę lėmė trapiausia, vos vienos dešimtosios sekundės persvara. 2 min. 06,502 sek. rezultatas – ir antroji K. Trotos vieta su Valdovu.

„Ir kirtęs finišo liniją nesupratau – laimėjau ar pralaimėjau“, – kraipė galvą akimirką atsilikęs Kazys.

Trečiąją vietą iškovojo Liutauras Pamarnackas, su Chiva trasoje sugaišęs 2 min. 07,714 sek.

Daugiau šia tema:
  • Nėra panašių straipsnių.

Straipsnis publikuotas: http://www.veidas.lt

Straipsnio adresas: http://www.veidas.lt/daugkartinis-sartu-cempionas-s-kerys-apgyne-garbe

© 2002-2009 UAB "Veido periodikos leidykla". Visos teisės saugomos.