- Veidas.lt - http://www.veidas.lt -

Daugėja nepagrįstų kaltinimų vaikų išnaudojimu

Autorius: veidas.lt | 2010 09 09 @ 10:06 | Lietuva | No Comments

Visuomenėje nerimstant aistroms dėl Kauno pedofilijos skandalo visame krašte daugėja atvejų, kai buvę sutuoktiniai kaltina vieni kitus tvirkinus ar seksualiai išnaudojus savo vaikus. Neretai paaiškėja, kad tokie kaltinimai – laužti iš piršto, rašo dienraštis “Lietuvos žinios”.

Vidaus reikalų ministerijos statistiniai duomenys byloja, kad Lietuvoje daugėja seksualinių nusikaltimų prieš vaikus ir paauglius. Per aštuonis šių metų mėnesius užregistruota ir ištirta daugiau tokių atvejų nei per visus praėjusius metus. 2009-aisiais seksualinę prievartą patyrė 19 vaikų nuo 3 iki 14 metų. Šiemet jos aukomis jau tapo 27 nepilnamečiai. Pernai užregistruoti 24 mažamečių tvirkinimo atvejai, šiais metais – jau 34.

Pasak dienraščio, neabejojama, kad tokia statistika neatspindi tikrosios padėties. Kaip rodo pasauliniai ir Lietuvoje atlikti tyrimai, seksualinę prievartą patiria kas dešimtas vaikas.

Tačiau pareigūnai ir vaiko teisėmis turintys rūpintis specialistai dabar vis garsiau kalba apie kitą daug nerimo keliančią tendenciją. Kaltinimus nepilnamečių tvirkinimu ar net seksualine prievarta pasitelkia žmonės, dar visai neseniai drauge sėkmingai kurstę šeimos židinį. Tokiomis priemonėmis buvę sutuoktiniai bando suvesti sąskaitas, o dėl to paprastai labiausiai nukenčia vaikai.

Alytaus apskrities savivaldybių vaiko teisių apsaugos tarnybų (VTAT) darbuotojai kaip vieną tokių atvejų padažnėjimo priežasčių nurodo ir visuomenę nuolat kaitinančias aistras dėl Kauno pedofilijos bylos. Esą būtent jos netylantys atgarsiai kai kurioms buvusioms poroms pakiša drastiškų “idėjų”, kaip suvesti tarpusavio sąskaitas.

VTAT darbuotojai pripažįsta, kad nepagrįstų kaltinimų padaugėjo, tačiau tikina negalintys kalbėti apie konkrečius atvejus, nes privalo saugoti konfidencialius duomenis.

Alytaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato duomenimis, šiemet apskrityje pradėti keturi ikiteisminiai tyrimai dėl seksualinės prievartos (po vieną – Alytaus mieste ir rajone, du – Varėnos rajone) ir trys dėl tvirkinamųjų veiksmų mažamečių atžvilgiu (Alytaus mieste bei rajone). Pernai tokių tyrimų buvo pradėta perpus mažiau.

Neseniai vienas ikiteisminis tyrimas nutrauktas, nes jo pradžioje gauta informacija nepasitvirtino. Moteris prisipažino teisėsaugininkams be jokio pagrindo įskundusi buvusį vyrą, neva jis seksualiai išnaudoja dukrą. Panaši baigtis gali laukti ir kitų tyrimų.

Šiaulių rajono savivaldybės VTAT skyriaus vedėja Aldona Rusteikienė dienraščiui sakė, kad jai taip pat teko susidurti su atvejais, kai vaikai dėl tėvų tarpusavio nesutarimų buvo įsukti į apklausų, įvairių ekspertizių ir melo karuselę. Anot A.Rusteikienės, du suaugę žmonės taip keršijo vienas kitam už bendro gyvenimo metais patirtas nuoskaudas, o kentėjo niekuo dėtos jų atžalos. Nors šmeižtas buvo atskleistas, vaikų psichikai žala vis tiek padaryta.

Dešimties metų darbo su mažametėmis seksualinės prievartos aukomis patirtį turintis psichologas, viešosios įstaigos “Vaiko namas” vadovas Evaldas Karmaza nesistebi, kad padaugėjo pranešimų apie tikrus ir tariamus nusikaltimus. Pasak jo, būtent garsioji Kauno byla atskleidė, jog pedofilijos apraiškos – rimta problema, o ir pati visuomenė išmoko vis laisviau apie tai kalbėti. Žmonėms esą jau nebegėda pasakyti, kas vyksta jų artimiausioje aplinkoje.

Tačiau psichologą stebina tai, kad VTAT ir policijos suvestinėse pateikiami duomenys apie seksualinę prievartą bei tvirkinamuosius veiksmus mažamečių atžvilgiu labai skiriasi. Policija tokių atvejų užregistruoja gerokai daugiau negu VTAT.

Daugiau šia tema:

Straipsnis publikuotas: http://www.veidas.lt

Straipsnio adresas: http://www.veidas.lt/daugeja-nepagristu-kaltinimu-vaiku-isnaudojimu

© 2002-2009 UAB "Veido periodikos leidykla". Visos teisės saugomos.