- Veidas.lt - http://www.veidas.lt -

Buvusio vyro palikimas dukrai

Autorius: veidas.lt | 2010 06 06 @ 11:46 | Teisėsauga | 768 Comments

“Žuvo buvęs mano vyras, su kuriuo turime bendrą šešerių metų dukrą. Vyras buvo vedęs antrą kartą, turi dar vieną vaiką. Praėjus keliems mėnesiams manęs niekas dėl palikimo neieškojo, aš taip pat mandagiai tyliu. Tačiau man įdomu, ar kažkas priklauso mūsų dukrai. Aš nežinau, ar jis turėjo turto, – kaip galėčiau tai išsiaiškinti? Nežinau ir to, ar jo butas – bendra nuosavybė su žmona. Greičiausiai, kad taip. Ar tokiu atveju tas butas atitenka jo žmonai šimtu procentų, ar kažkokią dalį ji turėtų išmokėti mano vaikui?” – klausia Indraja iš Vilniaus.

Jeigu buvęs vyras nebuvo iki mirties spėjęs parašyti testamento, vyksta paveldėjimas pagal įstatymą. Tai reiškia, kad įpėdiniai lygiomis dalimis yra palikėjo vaikai, nepriklausomai nuo to, ar jie yra iš skirtingų santuokų. Be to, vieną ketvirtadalį palikimo paveldi sutuoktinis (t.y. buvusio vyro antroji žmona). Taigi, matematiškai suskaičiavus, buvusio vyro antrajai žmonai turėtų atitekti vienas ketvirtadalis palikimo, o palikėjo vaikams – po tris aštuntąsias palikimo.

Jeigu buvęs vyras iki mirties sudarė testamentą, tada turtas bus paveldimas pagal testamento nurodymus, išskyrus privalomąją palikimo dalį. Nepaisant testamento turinio, palikėjo vaikai, sutuoktinis, tėvai, kuriems palikėjo mirties dieną reikalingas išlaikymas, paveldi pusę tos dalies, kuri kiekvienam jų tektų paveldint pagal įstatymą (mano aprašytas pirmasis atvejis), jeigu testamentu neskirta daugiau.

Visais atvejais, kad įgytų palikimą, įpėdinis turi jį priimti. Šie veiksmai turi būti atlikti per tris mėnesius nuo palikimo atsiradimo dienos (palikėjo mirties). Jeigu terminas palikimui priimti buvo praleistas dėl svarbių priežasčių (pvz., nežinojo apie mirtį), teismas gali šį terminą palikimui priimti pratęsti. Šiuo tikslu reikia kreiptis į teismą.

Dėl palikimo priėmimo reikia kreiptis į notarų biurą (pagal paskutinę palikėjo gyvenamą vietą). Kadangi nepilnamečių vaikų vardu veikia vaikų tėvai, būtent Jūs, nelaukdama atskiro kvietimo, sužinojusi apie buvusio vyro mirtį, turėtumėte kreiptis savo dukters vardu dėl palikimo priėmimo.

Jeigu Jūs tiksliai nežinote, koks turtas Jūsų buvusiam vyrui priklausė, arba abejojate, ar buvęs vyras neturėjo daugiau skolų negu turto, rekomenduojama kreiptis dėl palikimo priėmimo pagal apyrašą į teismą. Šitaip priėmusi savo dukters vardu palikimą, Jūs galėsite būti tikra, kad už palikėjo skolas (jeigu tokių būtų) Jūsų dukra atsakys tik paveldėtu, o ne visu savo turtu. Kadangi teismo pavedimu mirusio asmens turto apyrašą sudarys antstolis, taip pat gausite visą informaciją apie Jūsų buvusiam vyrui mirties momentu priklausiusį turtą.

Jei Jūsų vyras įsigijo turto būdamas santuokoje ir neregistravo jo kaip asmeninio turto, jis lygiomis dalimis priklauso ir jo žmonai. Tuomet Jūsų dukra galės pretenduoti tik į pagal įstatymą (ar testamentą) jai priklausančią tik savo tėvo turto dalį. Ji paprastai dalijama įpėdinių bendru sutarimu, o nesutarus – pagal kiekvieno jų ieškinį turtą turi teisę padalyti teismas. Paprastai dalūs daiktai dalijami natūra, nedalūs paskiriami vienam iš įpėdinių, atsižvelgiant į daikto pobūdį ir įpėdinio poreikius, kitiems įpėdiniams tokio daikto vertę kompensuojant kitais daiktais arba pinigais.

Daugiau šia tema:

Straipsnis publikuotas: http://www.veidas.lt

Straipsnio adresas: http://www.veidas.lt/buvusio-vyro-palikimas-dukrai

© 2002-2009 UAB "Veido periodikos leidykla". Visos teisės saugomos.