- Veidas.lt - http://www.veidas.lt -

Burlaiviai sugrįžta

Autorius: veidas.lt | 2011 08 19 @ 20:00 | Kelionės | No Comments

Savaitgalį Klaipėdoje viešės didžiausi pasaulio burlaiviai.

Prieš porą metų laivo denyje pamojavę Lietuvos uostą paliekantiems vienas už kitą grakštesniems laivams, organizatoriai atsiduso: “Na, štai ir viskas.” Sykį tapus “The Tall Ships’ Races” regatos finišo uostu, daugiau nebeliko ko siekti: prestižiškesnės regatos į Baltijos jūrą neužklysta. O ir antrą kartą sulaukti Klaipėdoje panašaus reginio nebuvo didelių vilčių.
Tačiau didžiųjų burlaivių išlaikymas jų savininkams – nepigus malonumas. O regatos ir viešnagės užsienio uostuose, kur atsiranda tikimybė valandai kitai išnuomoti laivą pasiplaukiojimui ar tiesiog reprezentaciniam priėmimui prie krantinės, padeda šias išlaidas nors iš dalies sumažinti. Todėl ir buvo sugalvota pasibaigus didžiosioms, maždaug šimtą laivų sutraukiančioms “The Tall Ships’ Races” lenktynėms organizuoti jų tęsinį – “The Culture Tall Ships Regatta”. Čia ne tiek reikšmingi lenktynių rezultatai, kiek laivų pristatymas lankomuose uostuose.
Startavę Klaipėdoje, kultūrinės regatos laivai suks į Europos kultūros sostine tapusį Suomijos Turku miestą, o baigs kelionę Lenkijos Gdynėje. Tačiau, kitaip nei pagrindinės varžybos, kultūrinė regata greičiausiai nebus rengiama kasmet. “Iki šiol nesame gavę žinių, kad panaši regata būtų organizuojama 2012-aisiais, tad greičiausiai kitąmet jos ir nebus. “The Tall Ships’ Races” Baltijos jūron sugrįš 2013-aisiais, tačiau tuomet lenktynės užsuks ne į Klaipėdą, o į Rygą”, – pasakoja regatos koordinatorius Lietuvoje Kipras Paldauskas.
Prieš dvejus metus klaipėdiečiams pavyko didžiuosius burlaivius išvysti Jūros šventėje, o šįmet teko jų laukti keliomis savaitėmis ilgiau. Tačiau uostamiesčiui pritraukti turistų kelissyk, o ne kartą per vasarą – tik į naudą. Tam jau pernai buvo sugalvotas naktinis sezono pradžios laivų paradas, vykstantis gegužės pabaigoje. Šįmet šventinis laivų karavanas Danės upėje papuošė ir Jūros šventės programą.

Triskart mažiau laivų

Tiesa, savaitgalį Klaipėdoje galėsime išvysti maždaug trečdalį burlaivių sambūrio, kuris buvo užplūdęs uosto krantines 2009-aisiais. Kultūrinėje regatoje žada dalyvauti 35 laivai. Juos planuojama švartuoti Klaipėdos pilies uosto, Kruizinių laivų terminalo, “Memelio miesto” ir Danės upės krantinėse, tačiau planus gali pakoreguoti vėjuotas oras: kilus pavojui apdaužyti prašmatnius laivus, kai kurių švartavimo vietų gali tekti atsisakyti.
Į Klaipėdą atplauks aštuoni A klasės, arba ilgesnio nei 40 metrų korpuso, burlaiviai. Tai “Christian Radich”, “Dar Mlodzezy”, “Gulden Leeuw”, “Kruzenshtern”, “Panssio”, “Mir”, “Sedov” ir “Thalassa”. “Tai, kad viename uoste vienu metu bus du didžiausi pasaulio burlaiviai – “Sedov” ir “Kruzenshtern”, yra ypatingas įvykis”, – tvirtina Klaipėdos meras Vytautas Grubliauskas.

Startas – toli jūroje

Svečiai suplauks į Klaipėdą ketvirtadienį. 19 valandą rengiamas oficialus regatos atidarymas Kruizinių laivų terminale. Penktadienį ir šeštadienį nuo 8 iki 22 val. numatytas didžiųjų burlaivių lankymas. “Tačiau tai nereiškia, kad visi A klasės laivai nuo ryto iki vėlyvo vakaro lauks svečių: juk kiekviename iš aštuonių didžiųjų burlaivių vyks mažiausiai po vieną įvairių organizacijų rengiamą priėmimą. Taigi konkrečių laivų įgulos turės teisę numatyti joms patogias laivų lankymo valandas”, – aiškina K.Paldauskas.
Penktadienį 18 val. prasidės nuotaikinga įgulų eisena centrinėmis Klaipėdos gatvėmis. Prieš porą metų vykusios eisenos stebėtojai gali patvirtinti, kad ji būna gerokai labiau pašėlusi nei jūrininkų ir uostininkų paradas per Jūros šventę. Šeštadienio vidurnaktį dangų nušvies virš Kuršių marių iš baržos leidžiami fejerverkai, o sekmadienio rytą nuo molų ir Smiltynės kranto bus galima stebėti burlaivių palydėtuves. “Tiesa, regatos starto vietos nuo kranto įžvelgti greičiausiai nepavyks: jis bus duotas už uosto įplaukos kanalo plūdurų, taigi ganėtinai toli jūroje”, – aiškina K.Paldauskas.
Šventę papildys koncertai, tautodailininkų mugės, tarptautinis kalvystės pleneras. Burlaivių įgulos turės galimybę pasigalynėti sportinėse varžybose Smiltynės paplūdimyje.

Daugiau šia tema:

Straipsnis publikuotas: http://www.veidas.lt

Straipsnio adresas: http://www.veidas.lt/burlaiviai-sugrizta

© 2002-2009 UAB "Veido periodikos leidykla". Visos teisės saugomos.