- Veidas.lt - http://www.veidas.lt -

Be lauktuvių Dusetų nepaliks niekas

Autorius: veidas.lt | 2013 01 23 @ 14:50 | Sportas | 1 Comment

Lygiai dešimt dienų beliko iki nacionaline švente pretenduojančių tapti žirgų lenktynių „Sartai 2013“, į kurių areną Dusetų hipodrome kviesliai žiūrovus tradiciškai pakvies pirmąjį vasario šeštadienį, šio mėnesio 2 dieną.

Svarbiausiajai metų šventei baigia rengtis ne tik eikliųjų žirgų vadeliotojai ar būsimųjų lenktynių šeimininkai dusetiškiai, garsėjantys svetingumu ir atida kiekvienam svečiui, bet ir gausus kaip niekad prekybininkų, tautodailininkų, nacionalinio paveldo puoselėtojų būrys, pasiryžusių atvykusiųjų į Dusetas neišleisti namo be gomurį kutenančio „gastinčiaus“.

„Žirgų lenktynės Dusetose ir neišvengiamu jų atributu tapę kermošiai, mugės bei kitokios spalvingos atrakcijos, kurių kasmet vis daugėja, garsėja puikiomis, jau nusistovėjusiomis tradicijomis. Jas jau yra pamėgę žiūrovai, todėl ir šiemet prekeiviams pasistengsime sudaryti visas sąlygas, kad nacionalio paveldo puoselėtojai galėtų ne tik skaniai, karštu maistu pamaitinti atvykusius svečius, bet ir turėtų ką pasiūlyti lauktuvių grįžtantiems namo“, – sako Dusetų seniūnas Saulius Keblys.

Pagrindinė mugės Dusetose „dirigentė“ Liliana Majauskienė džiaugiasi, kad šiai dienai paraiškas prekiauti mugėje jau pateikė ir geriausias vietas spėjo rezervuoti 95 dalyviai – pavieniai asmenys ir organizacijos.

„Džiugina tai, kad mugėje mažėja mėgėjų, o į Dusetas kasmet atvyksta vis geriau pasirengę, jau pagarsėję savo veikla bei produkcija gamintojai, kurių daugumai siūlomų prekių suteikti tautinio paveldo sertifikatai ir kitokie kokybės pripažinimo ženklai, – sako L. Majauskienė. – Tai visų pirma pasakytina apie maisto produktus – įvairius rūkytus, dar kadagio dūmais tebekvepiančius mėsos gaminius, sūrius, tradicinius lietuviškus šakočius ir baigiant moliniais puodais ir puodynėmis, suvenyrais iš keramikos ar unikaliais kalvystės gaminiais.“

Tautinio paveldo sertifikatu didžiuojasi ir pagarsėjęs ne tik Ukmergės rajone Šinkūnų kaime esantis ūkininkų Zvicevičių pieno ūkis. Jo produkcijos, kurią sudaro net 25 rūšių karvių pieno sūriai – saldūs ir sūrūs, riebūs ir liesesni, džiovinti ir pagardinti žolelėmis, kepti ir rūkyti ir dar kitokie – galės ragauti ir mugės dalyviai.

„Žiemos šventė Dusetose – bene atsakingiausias egzaminas ir mums – vyrui Andriui ir uošvienei Emilijai, – sako šio ūkio girnas sukanti Edita Zvicevičienė. – Mugei kruopščiai rengiamės iš anksto, tačiau dar nebuvo atvejo, kad iš Dusetų grįžtume nepardavę, ką buvome atvežę“.

Tradicinėje mugėje dalyvaus ir geriausi Aukštaitijos bei kitų regionų žolininkai, ne tik pasiūlysiantys įvairių žolelių, arbatų, bet ir papasakosiantys kokias ir kuriais atvejais vartoti. Į lenktynes atvykę žiūrovai apsilankę mugėje galės ne tik įsigyti žolelių, bet ir padegustuoti įvairių, jau paruoštų arbatų.
Šaltą žiemos dieną Dusetose bus galima mėgautis ne tik karšta arbata ar karštu maistu. Kaip lenktynių spaudos centrą informavo „Volfas Engelman“ bravoras, atsižvelgdami į oro sąlygas, žirgų tradicinių lenktynių „Sartai 2013“ metu jie prekiaus šviesiu, pakaitintu ir medumi bei imbieru paskanintu alumi. Taip siekiama, kad šis gėrimas neužšaltų statinėse ir būtų tinkamas vartoti jo mėgėjams ir lauke esant žemai temperatūrai.

Lenktynių dieną atvykę į Dusetas neabejotinai turės ne tik puikų reginį, bet kulinarinę šventę skrandžiui. O kas dėl įvairių priežasčių negalės pasidžiaugti žiemos švente, perdaug liūdėti irgi nereikėtų. Mat renginio – Lietuvos ryto – televizija apie šias lenktynes ir jas gaubiančias įvairias atrakcijas ruošia valandinį reportažą, kurį ketina parodyti vasario 10 d. 15 val.

Daugiau šia tema:

Straipsnis publikuotas: http://www.veidas.lt

Straipsnio adresas: http://www.veidas.lt/be-lauktuviu-dusetu-nepaliks-niekas

© 2002-2009 UAB "Veido periodikos leidykla". Visos teisės saugomos.