- Veidas.lt - http://www.veidas.lt -

Balys Dainys: „Sveika prostata – sveikas vyras“ – PR

Autorius: veidas.lt | 2015 08 25 @ 08:41 | Sveikata | 1 Comment

DELFI

PR

„Prostata yra antra vyro širdis, todėl jos sveikata vyras rūpintis privalo“, – sako daugelį metų urologijos srityje dirbantis prof. Balys Dainys.

Apie prostatos svarbą gerai vyro savijautai ir vieną sunkiausių prostatos ligų – gerybinę prostatos hiperplaziją (GPH), šios ligos simptomus bei gydymą kalbamės su vienu geriausių urologų Lietuvoje, knygos „Urologo užrašai“ autoriumi prof. B.Dainiu.

 

Justina KARINIAUSKAITĖ

 

– Minėjote, kad prostata yra antra vyro širdis. Kuo ji tokia svarbi gerai vyro sveikatai?

– Sveika prostata vyrui labai svarbi, nes ji turi daug funkcijų. Prostata saugo viršutinius šlapimo takus ir šlapimo pūslę nuo infekcijos, reguliuoja šlapinimąsi, atlieka šlapimo sulaikymo funkciją, gamina medžiagas, kurios svarbios reguliuojant kitų organų funkcijas. Dar viena labai svarbi prostatos funkcija – reprodukcinė. Gera prostatos forma lemia aukštą spermos kokybę ir gerina vaisingumą. 90 proc. spermos sudaro prostatos sekretas, jis maitina spermatozoidus, sudaro jiems terpę judėti.

– Kokia tai liga gerybinė prostatos hiperplazija (GPH)?

– Gerybinė prostatos hiperplazija (GPH) yra viena iš trijų didžiųjų prostatos ligų – tai būklė, kuriai esant paveikiama vyro priešinė liauka (prostata). Žodis „gerybinė“ reiškia tai, kad padidėjimas nėra dėl vėžinio proceso ar infekcijos, o „hiperplazija“, dar kitaip išvešėjimas, reiškia padidėjimą, kuris sutrikdo šlapinimąsi. Hiperplazija vystosi dėl vyro andropauzės. Vyrui senstant persitvarko hormonai ir prostata pradeda didėti, kai kurios jos funkcijos gęsta. Padidėjusi prostata spaudžia šlaplę ir vyras pradeda sunkiau šlapintis. Hiperplazija yra gerybinis sutrikimas, tačiau tik santykinai, nes negydoma ši liga progresuoja.

– Kokie pirmieji gerybinės prostatos hiperplazijos simptomai?

– Vienas pagrindinių GPH simptomų – sunkesnis šlapinimasis. Antras ligos požymis – kėlimasis naktį šlapintis. Ligai įsisenėjant atsiranda ir daug kitų negalavimų: nevisiško pasišlapinimo jausmas, silpna srovė, dažnas šlapinimasis po truputį, nuolatinis noras šlapintis net esant tuščiai šlapimo pūslei, nutrūkstanti šlapimo srovė, šlapimo nelaikymas, pablogėjusi potencija.

Jeigu nėra uždegimo ar kitų ligų, GHP pradžioje nei skausmo, nei kitų nemalonių simptomų vyras gali nepajusti, todėl vos tik atsiradus pirmiems negalavimams būtina kreiptis į gydytoją.

– Ar vyrai noriai kreipiasi į gydytoją dėl šlapinimosi sutrikimų?

– Šiuo metu vyrai kreipiasi dažniau ir noriau, tačiau gerą žodį reikia tarti apie moteris. Jos vyrų negalavimus pastebi anksčiau, nes vyrai paprastai rimtai į ankstyvuosius simptomus nereaguoja. Turbūt apie 50 proc. vyrų į mano konsultacijas ateina su moterimis. Jos pastebi simptomus ir atveda vyrą, kiti 50 proc. ateina atsiųsti savo moters.

– Kokia yra ligos eiga ir kodėl svarbu laiku pradėti gydymą?

– Sergant GPH pažeidžiama prostata – joje išveša mazgai, o tikrasis prostatos audinys sunyksta. Išvešėjusi prostata spaudžia, deformuoja, ištęsia šlaplę, todėl sutrinka šlapinimasis. Ilgainiui ištuštinti pūslę tampa vis sunkiau. Pūslės raumuo susitraukdamas pro siaurą kanalą negali išstumti šlapimo, todėl šlapimo pūslėje pradeda atsirasti vadinamojo liekamojo šlapimo. Prisikaupus tokio šlapimo užtvenkiami inkstai, šlapimas iš jų nebeišteka. Taigi artėjama prie katastrofos – atsiranda inkstų nepakankamumas. Laiku pradėjus GHP gydymą baisiausių ligos padarinių galima išvengti.

– Kokio amžiaus vyrai turėtų susirūpinti savo sveikata?

– Prostatos išvešėjimą sukelia pakitusi lytinių hormonų (androgenų ir estrogenų) pusiausvyra vyro organizme. Pagrindinis ligos rizikos veiksnys – vyresnis amžius.

Lietuvoje taikoma ankstyvos vėžio diagnostikos programa. Vyrams, kurie neturi jokių nusiskundimų ir jų šeimoje nebuvo prostatos vėžio atvejų, pas urologą rekomenduojama lankytis nuo 50 metų. Tačiau jeigu giminėje būta prostatos vėžio atvejų (sirgo seneliai, tėvai, broliai ir kiti giminaičiai), tuomet rekomenduojama pas urologą pradėti lankytis nuo 45 metų. Yra žinoma, kad prostatos vėžys gali būti genetiškai determinuotas. Apie 10–15 proc. vėžio atvejų galima atsekti paveldėjimo faktorių.

Svarbu paminėti, kad šios ankstyvos vėžio diagnostikos programos siūlomos amžiaus normos tinka tik tiems vyrams, kurie neturi jokių nusiskundimų, tačiau jeigu vyras jaučia diskomfortą, jam peršti šlapinantis, tokio amžiaus laukti nereikėtų. Problemų dėl prostatos gali turėti ir labai jauni vyrai.

– Koks yra šios ligos gydymas?

– Ankstyvoms ligos stadijoms gali būti skiriamas gydymas augalinės kilmės preparatais. „Prostamol uno“ Lietuvoje yra populiariausias vaistas prostatos išvešėjimui gydyti. Jis skiriamas šlapinimosi sutrikimams, atsiradusiems dėl padidėjusios prostatos, palengvinti: esant silpnai šlapimo srovei, dažnam šlapinimuisi (ypač naktį), nevisiško šlapimo pūslės išsituštinimo pojūčiui, ilgiau trunkančiam ir su pertraukomis šlapinimuisi. „Prostamol uno“ vartojamas po vieną kapsulę per dieną kuo ilgesnį laiką, mažiausiai 3–6 mėnesius. Vartojimo trukmė neribojama.

Pacientas turi reguliariais laiko intervalais lankytis pas gydytoją. Esant didelei prostatai gali būti skiriamas medikamentinis gydymas. Nuolat susilaikant šlapimui ar kai medikamentinis gydymas neduoda norimo rezultato, taikomas chirurginis gydymo būdas.

– Ar verta prostatą tikrintis profilaktiškai?

– Nemanykime, kad prostatos nereikia prižiūrėti, – ją reikia prižiūrėti nuo pat berniuko gimimo. Dėl mažo testosterono kiekio prostata nesivysto, toks vyras gali būti nevisavertis.

Aktyvus gyvenimo būdas ir pramogos taip pat kenkia vyro sveikatai. Stresas darbe, kondicionieriai, aktyvus laisvalaikis (plaukiojimas, nardymas šaltoje jūroje ir t.t.) gali sukelti daugelį prostatos negalavimų.

Jeigu tik vyras pajunta, kad jam maudžia pilvo apačią, sėklides, tarpvietę, būtiniausiai reikia kreiptis į gydytoją. Prostatos profilaktika yra vienas efektyviausių būdų užbėgti už akių prostatos vėžiui.

 

 

Daugiau šia tema:
  • Nėra panašių straipsnių.

Straipsnis publikuotas: http://www.veidas.lt

Straipsnio adresas: http://www.veidas.lt/balys-dainys-%e2%80%9esveika-prostata-%e2%80%93-sveikas-vyras%e2%80%9c-pr

© 2002-2009 UAB "Veido periodikos leidykla". Visos teisės saugomos.