- Veidas.lt - http://www.veidas.lt -

Baltijos šalyse – sudėtingiausios sąlygos gauti finansavimą nekilnojamojo turto projektams

Autorius: veidas.lt | 2013 11 12 @ 17:00 | Verslas | 1 Comment


Vidurio ir Rytų Europos šalių (VRE) komerciniai bankai nerodo entuziazmo daugiau skolinti nekilnojamojo turto (NT) projektų plėtrai. NT projektus palankiausia finansuoti Čekijoje, Slovakijoje ir Lenkijoje, o Baltijos šalys ketvirtus metus iš eilės lieka sąrašo pabaigoje.

Tokius rezultatus parodė pasaulinio audito, mokesčių ir konsultacijų įmonių tinklo KPMG atliktas VRE šalių bankų tyrimas „KPMG NT rinkos barometras 2013“, kuriame buvo apklausti daugiau nei 40-ies bankų vadovai iš Baltijos šalių, Bulgarijos, Čekijos, Lenkijos, Serbijos, Slovakijos, Slovėnijos, Rumunijos ir Vengrijos.

Atsižvelgiant į bankų pateiktus atsakymus bei statistinius duomenis, VRE regiono šalys buvo įvertintos pagal palankumą finansuoti NT projektus. Trečius metus iš eilės šiame reitinge pirmauja Čekija, tačiau nedaug nuo jos atsilieka Slovakija ir Lenkija. Baltijos šalys jau ketvirtus metus reitinge užima priešpaskutinę poziciją – 2013-aisiais prastesnė padėtis finansuoti NT projektus buvo tik Slovėnijoje.

Palankumo finansuoti nekilnojamojo turto projektus indeksas
Bendra pozicija    2010    2011    2012    2013
1    Lenkija     Čekija     Čekija    Čekija
2    Čekija    Lenkija     Lenkija     Slovakija
3    Slovakija    Slovakija    Bulgarija    Lenkija
4    Vengrija     Rumunija     Rumunija     Rumunija
5    Bulgarija     Serbija    Vengrija    Bulgarija
6    Baltijos šalys    Vengrija    Slovėnija    Serbija
7    Rumunija     Bulgarija     Baltijos šalys    Vengrija
8         Slovėnija         Baltijos šalys
9         Baltijos šalys          Slovėnija

„Tyrimas atskleidė, kad Baltijos šalių bankai NT projektus iki šiol finansavo atsargiau nei kitų regiono šalių bankai, tačiau pastebėta, kad per ateinančius 12–18 mėn. Baltijos šalių bankai ketina gerokai padidinti NT paskolų portfelius. Tą lėmė šiek tiek atsigaunanti NT rinka Lietuvoje, taip pat gerėjančios makroekonominės sąlygos Lietuvoje“, – pastebi „KPMG Baltics“ partneris Rokas Kasperavičius.

Prognozuojant NT paskolų portfelių augimą per ateinančius 12–18 mėn., Baltijos šalių bankai buvo optimistiškiausiai nusiteikę. Didinti NT paskolų portfelius taip pat planuoja Čekijos bankai, o kitų regiono šalių bankai augimo neprognozuoja arba planuoja paskolų apimties mažėjimą (Vengrija, Lenkija, Bulgarija).

Paprašyti įvertinti pagrindines priežastis, kurios lems NT projektų finansavimo tendencijas, bankai labiausiai pabrėžė makroekonominę situaciją savo šalyse, kapitalo ir aktyvių investuotojų trūkumą bei bendrą Europos makroekonominę padėtį.

KPMG vykdoma VRE šalių bankų apklausa parodė, kad investicijos į NT projektus pasiekė 4,5 mlrd. JAV dolerių ir buvo 60 proc. didesnės nei pernai tuo pačiu metu. Tyrimo rezultatai atskleidė, kad nors ateityje regione tikimasi didėjančio skolinimo NT projektams, šios rinkos situacija vis dar neaiški.

„KPMG NT rinkos barometras 2013“ taip pat parodė, kad VRE šalių bankai labiausiai linkę investuoti į biurų pastatus, taip pat į pramonės ir mažmeninės prekybos objektus. Baltijos šalių bankai pirmenybę teikia pramonės objektams finansuoti, o mažiausiai linkę finansuoti būsto projektus.

Daugiau šia tema:

Straipsnis publikuotas: http://www.veidas.lt

Straipsnio adresas: http://www.veidas.lt/baltijos-salyse-%e2%80%93-sudetingiausios-salygos-gauti-finansavima-nekilnojamojo-turto-projektams

© 2002-2009 UAB "Veido periodikos leidykla". Visos teisės saugomos.