- Veidas.lt - http://www.veidas.lt -

Auksinių miltų mantra

Autorius: veidas.lt | 2016 01 22 @ 12:00 | Aktualūs komentarai,Lietuva | 12 Comments

Svarbiausia – žmogus! Su šiuo šūkiu socialdemokratai gavo daugiausia Seimo mandatų. Ir premjero kėdę. „Tai ne tik mano atstovaujamos partijos šūkis. Man – tai mantra, kuria vadovaudamasis dirbu kiekvieną dieną“, – internete ir dabar skelbia vienas egzaltuotas Seimo kairysis. Valdžios praktika paneigia šį šūkį.

Rimvydas VALATKA

Maistą už ES lėšas vargšams perkanti Žemės ūkio ir maisto produktų rinkos reguliavimo agentūra (ŽŪMPRRA) neseniai pirko vargšams grikių. Suplojo beveik dukart brangiau nei rinkos kaina. Dėl dvigubai brangesnių miltų pirkimo dar svarsto.

Nors rinkos kainos skelbiamos Žemės ūkio ir maisto produktų rinkos informacinėje sistemoje, ŽŪMPRRA iš bendrovės „Eurotela“ pirko didmeninių rinkos kainų žvalgomąjį tyrimą. Ar gaila ES pinigų? Svarbiausia – žmogus.

Kitus maisto produktus vargšams ŽŪMPRRA pernai taip pat pirko kosminėmis kainomis. Pernai ES mūsų vargšų maitinimui, tiksliau – valdiškai Šaraškino kontorai skyrė 16,4 mln. eurų. Per barzdą varvėjo, kiek burnoj vargšai neturėjo? Trečdalio? Pusės?

Kaip taip galima? Dar ir kaip gražiai išeina. Kaip skelbia kontoros puslapis internete litfood.lt, viešuosius pirkimus ji vykdo laikydamasi lygiateisiškumo, nediskriminavimo, skaidrumo, abipusio pripažinimo ir proporcingumo principų bei konfidencialumo ir nešališkumo reikalavimų.

Kas ta Šaraškino kontora, įžūliai apvagianti alkaną?

Žemės ūkio ministerijai pavaldi agentūra užsiima globos ir rūpybos įstaigomis, parodų ir mugių organizavimu, tiekia grūdus šalies ir užsienio įmonėms, vykdo intervencinius ir perteklinius grūdų, sviesto, pieno miltų pirkimus, administruoja cukraus kvotas. Verkia valdiški milijonai.

Kas leidžiama valdžios Šaraškino kontorai, užginta piliečiui. Turite banke 5000 eurų, per mėnesį uždirbate daugiau nei tūkstantį? Jau įtartintas. Bankai apie tokius privalės automatiškai siųsti duomenis VMI. Mokesčių inspekcija jūsų sąskaitoje gali knistis be teismo leidimo, be žinutės jums. Šiaip sau. Kaip vagis knisasi užsisvajojusio troleibuso keleivio kišenėje.

O pabandykite paklausti Šaraškino kontoros vardu ŽŪMPRRA, kiek uždirba jos valdininkai? Kokios jų premijos už alkanųjų apvogimą? Už kiek ji baldus ir kompiuterius pirko? Špygą taukuotą! Valstybės paslaptis. Žmogaus teisių apsauga. Svarbiausia – žmogus!

Jei žmogus svarbiausias, tai ar vos tūkstantį užkalantis pilietis turėtų atsiskaityti valdžiai, ar valdžia – piliečiui? Apskritai, kas svarbiau valdžiai: ar kad jūs uždirbtumėte kukliam pragyvenimui, ar kad trūks plyš sumokėtumėte mokesčius – net už tuos pinigus, kurių dar nesate gavęs? O po to – nors ir tvanas, nors ir eilėje prie auksinių miltų.

Tarkim, darbovietė vėluoja jums išmokėti algą mėnesį arba du. Bet tiek GPM, tiek „Sodros“ mokesčius valstybė pasiims iš jūsų įmonės iškart – blokuodama visas sąskaitas. Ar ne geriau būtų, bent jau nuo šūkio „Svarbiausia – žmogus!“ aukštybių žvelgiant, kad pirmiausia žmogus gautų algą, o tik po to jau atsiskaitytų su VMI ir „Sodra“?

Ė, ne. Svarbiausia valdžiai – jos pačios kišenė. Iš kurios – ir auksiniai miltai, ir sidabrinės kruopos, ir dar daug kitų brangiau nei rinkoje kainuojančių dalykų, apie kuriuos net žinias­klaida tik per vargus, ir tai tik kartais sužino.

Viską gaubianti paslaptis – štai ta tikroji mantra, kuria vadovaudamasi kiekvieną dieną, barstydama auksinių miltų pudrą, dirba socialdemokratų, darbiečių ir tvarkdarių koalicija. Kaip apversti tą negražią piramidę – kad ne pilietis valdžiai, o pirmiausia valdžia piliečiui atsiskaitytų?

Klausimas, kurio atsakymui išnešioti liko lygiai 9 mėnesiai. Nejau ir vėl persileidimas?

 

Daugiau šia tema:

Straipsnis publikuotas: http://www.veidas.lt

Straipsnio adresas: http://www.veidas.lt/auksiniu-miltu-mantra

© 2002-2009 UAB "Veido periodikos leidykla". Visos teisės saugomos.