- Veidas.lt - http://www.veidas.lt -

Atostogoms reikia ne tik tvirto namo

Autorius: veidas.lt | 2010 06 17 @ 13:57 | Laisvalaikis | 2 Comments

Vasarą ketinate keliauti prie ežero ar norite apsistoti kempinge pajūryje? Jums reikės palapinės ir šilto miegmaišio, o kaip šiuos kelionių atributus išsirinkti, pataria specialistai.

Saugus atostogų namelis

Pirmiausia turėtumėte nuspręsti, kelių vietų palapinės jums reikės. Jei su palapinėmis į gamtą mėgstate išsiruošti ilgesniam laikui ar dažniausiai apsistojate kempinge, tikriausiai jums daug patogiau bus gyventi palapinėje su maždaug 2 m aukščio prieangiu, kuriame tilps ne tik daiktai, bet ir staliukas, kėdutės bei viryklė. Jei palapinė jums reikalinga tik retkarčiais, pakaks paprastos ir lengvos palapinės, kuri dažniausiai būna iki 1,3 m aukščio. Tik visa tai apgalvoję galite pradėti ieškoti patogaus atostogų namo. Pasak specialistų, norint išsirinkti gerą palapinę pirmiausia reikėtų atkreipti dėmesį ne į spalvą ar formą, kaip neretai daroma, bet į jos kokybę.

■ Atsparumas vandeniui. Bene svarbiausia, kad smagiai laiką leidžiant gamtoje nuotaikos nesugadintų netikėtai užklupęs lietus, todėl rinkitės tokią palapinę, kuri atlaikytų ir stipriausią liūtį – jos viršaus atsparumas vandeniu neturėtų būti mažesnis nei 2000 mm. Turint tokį namą nebus baisi net liūtis.

■ Palapinės siūlės. Labai svarbu, kad palapinės siūlės būtų laminuotos. Neretai būna, kad net atspari vandeniui palapinė praleidžia lietų per siūles, jeigu jos papildomai nėra laminuotos. Pirkdami palapinę nepatingėkite jos išpakuoti ir atidžiai apžiūrėti brezento vidinį sluoksnį – jei per siūles  pritvirtinta papildoma juostelė, vadinasi, siūlės yra laminuotos.

■ Palapinės sluoksniai. Pigesnės palapinės dažniausiai būna vieno sluoksnio, tačiau dvisluoksnės daug kokybiškesnės. Pirmasis palapinės sluoksnis turi neperšlampamą dugną, tinklelį nuo uodų, o antrasis viršutinis sluoksnis garantuos itin gerą apsaugą nuo lietaus. Be to, dvisluoksnėje palapinėje nesikaups drėgmė, tokia palapinė geriau vėdinsis. Išorinis palapinės sluoksnis dažniausiai gaminamas iš poliesterio, kartais – iš nailono, kuris geriau kvėpuoja. Vidinis sluoksnis gali būti labai skirtingas: kad palapinė būtų lengva, neretai vidinį sluoksnį sudaro tinklelis, taip pat gali būti nailonas, kai kurie gamintojai jį daro iš medvilnės, tačiau tokią palapinę reikia itin gerai išdžiovinti.

■ Palapinės konstrukcija. Kuo palapinės karkasas, kuris ją laiko, yra storesnis, tuo jis tvirtesnis bei patikimesnis, bet, deja, ir sunkesnis. Karkasų strypeliai būna iš dviejų medžiagų – stiklo pluošto arba duraliuminio. Paprasčiausios palapinės būna su stiklo pluošto karkasu, o kokybiškesnių palapinių karkasai iš stiklo pluošto papildomai armuojami, kad šį kelionių namelį būtų lengviau nešti, palapinė taptų tvirtesnė ir ilgaamžiškesnė. Brangesnių ir itin kokybiškų palapinių karkasai būna plonesni ir lengvesni, nes jie gaminami iš ilgaamžio duraliuminio. Stiklo pluošto kuoleliai po kelių sezonų po truputį pradeda skilinėti, tad vėliau juos reikės pakeisti – šių karkaso dalių rasite specializuotose turizmo prekių parduotuvės.

Miegas lyg ant debesies

Ruošdamiesi iškyloms į gamtą neišsiversite be miegmaišių, taip pat derėtų pasirūpinti nuo šalčio apsaugančiu kilimėliu.

■ Temperatūra. Rinkdamiesi miegmaišį pirmiausia atkreipkite dėmesį į jo vidutinę komforto temperatūrą, kuriai esant patogiai ir saldžiai galėsite miegoti. Viršutinė temperatūra nurodo, kokiai temperatūrai esant galėsite miegoti prasisegusi miegmaišį, o apatinė – iki kokios minusinės temperatūros rekomenduojama jame miegoti. Jei norite išsirinkti universalų miegmaišį, specialistai rekomenduoja įsigyti tą, kurio vidutinė komforto temperatūra būtų +5 laipsniai. Su šiuo miegmaišiu į gamtą galėsite išsiruošti ir anksti pavasarį, ir rudenį, be to, jis puikiausiai tiks ir šiltomis vasaros naktimis.

■ Užpildas. Miegmaišių kaina dažniausiai skiriasi dėl svorio ir tūrio, o šie rodikliai labiausiai priklauso nuo užpildo. Pigiausi yra sintetiniai miegmaišiai, jie greitai išdžiūva ir neblogai palaiko šilumą drėgnu oru, bet  tokie užima nemažai vietos, be to, skalbiant gali deformuotis. Kompaktiškiau galima supakuoti miegmaišius su pūkų užpildu, bet tokie  tinkamesni sausu oru, nes daug sunkiau išdžiūva.

■ Forma. Mumijos formos miegmaišiai daug geriau sulaiko šilumą, o stačiakampiuose miegmaišiuose patogiau išsimiegosite, bet prireiks daugiau laiko, kol jūsų kūnas įšils. Beje, beveik visus miegmaišius galima susisegti po du, tokiuose ypač patogu miegoti su mažais vaikais – pirkdami atkreipkite dėmesį, kad vienas miegmaišis būtų kairinis, o kitas dešininis.

■ Šilumą sulaikantys įdėklai. Specializuotose sporto prekių parduotuvėse galima įsigyti papildomų miegmaišių įdėklų, kurie sulaiko daugiau šilumos, todėl šaltesnėmis naktimis nereikės naujo miegmaišio – pakaks įsidėti specialų įdėklą. Kai kurie įdėklai sulaiko tiek šilumos, lyg būtų antras miegmaišis, tik neužima daug vietos ir nedaug sveria. Aliuminizuoti įdėklai itin gerai apsaugo nuo drėgmės, todėl drąsiai galėsite miegoti lauke po atviru dangumi.

■ Miegmaišių priežiūra. Jei tik turite vietos, miegmaišius geriau laikykite nesugrūstus į maišą, kad jie neprarastų formos, galėtų kvėpuoti ir vėdintis. Miegmaišis tarnaus daug ilgiau, jeigu juos supakuosite tik prieš pat kelionę. Miegmaišius visuomet gerai išdžiovinkite, be to, paprastai juos leidžiama skalbti skalbimo mašinoje pasirinkus švelnų režimą, pavyzdžiui, skalbimą rankomis (priežiūros ypatumai nurodomi miegmaišio etiketėje). Miegmaišių stipriai negręžkite, leiskite nuvarvėti vandeniui ir gerai išdžiūti. Skalbiant miegmaišį rekomenduojama naudoti specialias skalbimo priemones, kurių įsigysite specializuotose turizmo prekių parduotuvėse.

■ Kilimėliai. Po miegmaišiu rekomenduojama tiesti kilimėlį, kuris sulaikys vėsą iš apačios. Tik nederėtų maišyti – neretai turistai mėgsta naudoti paprastus pripučiamus čiužinius, ant kurių labai patogu miegoti, bet jie visiškai nesulaiko šilumos ir net, atvirkščiai, pritraukia šaltį. Kilimėliai būna ištiesiami, dažniausiai poliuretaniniai, pripučiami arba savaime prisipučiantys. Nuo paprastų čiužinių po miegmaišiu skirti patiesti  pripučiami kilimėliai skiriasi užpildu, kuris turi gerą apsaugą nuo šalčio. Patiesiami poliuretaniniai kilimėliai nebrangūs (iki 30 Lt), bet užima nemažai vietos, jie gali būti iš kelių sluoksnių – kuo daugiau, tuo geriau apsaugos nuo šalčio. Pripučiami ir savaime prisipučiantys kilimėliai kainuoja brangiau (130–300 Lt), bet jie patogesni, kompaktiškesni ir ilgaamžiškesni.

Daugiau šia tema:

Straipsnis publikuotas: http://www.veidas.lt

Straipsnio adresas: http://www.veidas.lt/atostogoms-reikia-ne-tik-tvirto-namo

© 2002-2009 UAB "Veido periodikos leidykla". Visos teisės saugomos.